"HOCALI SOYKIRIMI" - Basın Açıklaması

Cavid Memmedli 25/02/2012

“Dolayısıyla Hocalı için, TÜRK’lüğe verilmiş olan sözümüz için 26 Şubat 2012, Pazar günü saat 14:00’de HEPİMİZ TAKSİMDEYİZ!!!”

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI VE ESKİŞEHİR HALKI

              Bugün buraya tam 20 yıl önce, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki stratejik önemi olan Hocalı kasabasında yüzlerce Azerbaycan sivil vatandaşına karşı bölgedeki Rus ordusunun 366. Alayının da desteği ile Ermeni örgütleri ve silahlı kuvvetleri tarafından 25 Şubat gecesi, 26 Şubat 1992 tarihinde gerçekleştirilmiş olan bir kitle katliamı ve SOYKIRIMI anmak için toplanmış bulunuyoruz. Bu katliam dünyada insanlığa karşı işlenen en kötü suçlardan biri olarak tarihe kara bir leke gibi düşmüştür. Hocalı kasabasının silahlı kuvvetlerce işgali ve sonrasında insanlık koridoru arasından kasabayı terk etmek için uğraşan sivil insanlar konvoyuna merhametsizce açılan ateş sonucu birçoğu yaşlı, kadın ve çocuk olan 613 sivil insan, sırf Azerbaycan Türkü oldukları için vahşice katledilmiştir. Resmi kayıtlarda bu soykırımın acı tablosu 613 olarak gözüksede 1275 esirin ve 500 aşkın kaybolmuş insanımızında ne yazıkki sonu bu şekilde vahşice katledilmek olmuştur. Azerbaycan Cumhuriyetinin savaş muhabiri Çingiz Mustafayevin çekimlerindende anlaşıldığı üzere cesetleri almak için 2 gün arayla giden helikopterlerdeki görevliler gördükleri manzara karşısında şaşırmışlar. Hocalıda yaşanan vahşetin boyutu cesetler üzerinde bile devam etmiş, ölü cesetlerin organları kesilmiş ve cesetler paramparça edilmiştir.

                Bu kitle katliamı ve buna eşlik eden acımasızca gövdelerin kesilmesi, bu katliamı Yirminci yüzyılın en korkunç trajedilerine eşit bir duruma getirmektedir. Sözde Soykırım hikayeleri üreterek insanların gözünü boyamaya çalışan birçok Avrupa ülkesi, ne yazıkki canlı tanıkları halen yaşamakta olan bu vahşeti bu SOYKIRIMI görmezden gelmektedir. Bununla birlikte, Hocalı kasabasındaki insanlık trajedisinin Uluslararası medya ve İnsan Hakları İzleme Örgütü gibi saygın uluslararası insan hakları organizasyonları tarafından da iyi bir şekilde belgelenmesine rağmen, dünyadaki karar vericiler bu dehşet verici suçu gereği gibi tanımada ve SOYKIRIM olarak dillendirmede yetersiz kalmışlardır. 

                 Dolayısıyla, artık kendi haklarını haykıramayan insanlar için, bu asil adalet sağlama davasında önderlik etmeniz hususunda size başvuruyorum. Bu insanlık onuru temel prensiplerini yerine getirmeniz ve bu ahlaki davayı desteklemeniz için size başvuruyorum. İnsanlık adına AÇIK BİR ŞEKİLDE ve GEREKTİĞİ GİBİ HOCALI KATLİAMINI İNSANLIĞA KARŞI BİR SOYKIRIM OLARAK TANIMANIZ VE HOCALI FAİLLERİNİ ADALETE TESLİM ETMENİZ için size çağrıda bulunuyorum. Ayrıca, Avrupa Parlamentosu Asamblesi Konseyinin etkisini yaklaşık bir milyon Ülke İçi Mülteci Azerbaycan halkının halen Ermeni işgali altında olan Dağlık-Karabağ'daki ve birçok çevre bölgelerdeki  kendi evlerine güvenle ve saygınlıkla geri dönmelerine izin verilmesini sağlanmak için kullanmanızı da istiyoruz.  

“Dolayısıyla Hocalı için, TÜRK’lüğe verilmiş olan sözümüz için 26 Şubat 2012, Pazar günü saat 14:00’de HEPİMİZ TAKSİMDEYİZ!!!”

Saygılarımla,

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı

Uzm. Ecz. Cavid AYDIN