TBMM Ziyareti!

Cavid Memmedli 27/06/2012

TBMM Başkanı Cemil ÇİÇEK

Türkiye Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı Dr. Necdet ÜNÜVAR

Türkiye Azerbaycan Dostluk Grubu MHP Milletvekili Sinan OĞAN

MHP Grup Başkanvekili Oktay VURAL

AKP Grup Başkanvekili Mahir ÜNAL

MHP Erzurum Milletvekili Oktay ÖZTÜRK

CHP Denizli Milletvekili Adnan KESKİN

AKP Kocaeli Milletvekili Azize Sibel GÖNÜL

BASIN BİLDİRİMİ

               Türkiye-Azerbaycan kardeşliği ve dostluğuna benzer dünyada bir örnek daha yoktur. Her Azerbaycanlının Milli ve Daimi Lider kabul ettiği Haydar Aliyev “ Biz bir millet, iki devletiz “ diyerek tarihe not düşürdü.

          Kurtuluş Savaşını da kazanmamızda Azerbaycan’ın maddi ve manevi yardımı çok büyüktür. Çanakkale de kardeşlerine gönüllü yardıma gelip şehit olan yüzlerce Azerbaycan Türkü kopmaz, koparılamaz bu ilişkinin kanıtıdır.

          Kurtuluş Savaşı planlarından haberdar olup katkı sağlayan ilk ve tek kişi Azerbaycan’ın Türkiye Büyükelçisi İbrahim Abilov bu derin ilişkiye anlamlı bir örnektir. O dönemde yapılan yardımlara teşekkür edip, kısa zamanda bu borcumuzu ödeyeceğiz diyen Atatürk’ün mektubuna Başkan Neriman Nerimanov’un “ Kardeşin kardeşe borcu olmaz, kardeş kardeşin elini tutar “ cevabı bu ilişkinin koparılmayacağının temeli ve kanıtıdır.

          Tarihi kardeşlik ve dostluk ilişkimizi “ Azerbaycan’ın kederi kederimiz, sevinci sevincimizdir “ diyen Ulu Önder Atatürk geleceğin köprüsünü inşa etmiştir.

          Azerbaycan’ı yok olmaktan, katliamdan Nuri Paşa komutasında ki Kafkas İslam Orduları kurtardı.

          Sovyetlerin dağılması ile özgürlüklerine kavuşan devletlerden birisi de kardeş Azerbaycan’dır. En zayıf anlarında Rusların da desteği ile Azerbaycan topraklarının % 20 si işgal edildi. Bir gün tekrar doğup büyüdükleri yere dönecekleri ümidi ile yaşayan 1milyon Azerbaycanlı kaçkıncı durumundadır.

          İşgal edilen yerlerde her şey yakılıp yıkılarak tarihi izler, belgeler yok edilmiştir.       

          Hocalı Kasabasında bir gecede 613 çocuk, kadın, ihtiyar hunharca katledildiler. Katliamın ötesinde bir soykırım yapıldı. Bu soykırım işgal edilen bütün yerlerde gerçekleştirildi.

          Çifte standardı yaşam biçimi kabul eden birçok devlet ne yazık ki bu haksızlığa, hukuksuzluğa ve uygulanan soykırıma hem kör, hem sağır kaldılar.

          Bir zamanlar Osmanlı’nın sadık vatandaşı olan Ermeniler kışkırtmalar sonucu Osmanlıyı arkadan vurarak isyan çıkarıp yıllardır beraber yaşadıkları komşularını samanlıklara doldurarak toplu katliamlarda yaptılar. Sırf Erzurum, Kars ve Ağrı da ö dönemde 110 bin insanı katlettiler.

          1915 de tehcire ( mecburi göçe ) tabi tutulan Ermeniler Suriye başta olmak üzere başka yerlere sürüldüler. O zaman Ermenilerin başında bulunan Başbakan Kaçaznuni hazırladığı bir raporda “ Bizler masum değiliz. Bizler daha çok katliam yaptık” diyor.

           1915 den sonra 1964 lere kadar ses seda çıkarmayan Ermeniler bu tarihten sonra ASALA Terör Örgütü vasıtası ile iddia peşinde olarak 44 civarında Türk Hariciyesini dünyanın gözü önünde çeşitli devletlerde katlettiler. Ne yazık ki dünya devletleri buna da kör ve sağır kaldılar.            

          Ermenistan hala büyük Ermenistan hayali içerisinde olup Doğu ve Güneydoğu’dan 7 vilayet haritada sınırları içinde gösterip Ağrı Dağını “Ararat”  adı ile simge olarak kullanmaktalar.

          Bugün sırf İstanbul da 100 bini aşkın Ermeni kaçak çalışarak karnını doyurup ailesine ekmek parası göndermektedir.

          Bizler yurtta sulh, cihanda sulh öğretisi ile büyüdük. Duygu, düşünce ve yaşam biçimimiz budur.

           Bütün bunlara rağmen işgal edilen Azerbaycan toprakları geri verilmeden veya alınmadan Kafkasya’ya barış gelmeyeceğini de çok iyi biliyoruz.

           1915 yalan ve dolanına sarılan Ermeniler ve destekçileri tarihi tarihçilere bırakmayıp aldıkları ve alacakları siyasi kararlarla Azerbaycan da yaptıkları soykırımın üzerini örtemezler.

           Sayın Başkanımız;

           Sizlerden tarihi gerçekler ve gelecek adına Azerbaycan’da yapılan soykırımın Yüce Türkiye Büyük Millet Meclisinde  “Soykırım Kararı” kabul edilerek bütün dünyaya duyurulmasını arz ediyoruz.                          

                                                                                              25.06.2012

                                                                                                                Saygılarımızla

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal DÜNDAR

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Mülazim PAHSA

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Mali İşler Sorumlusu Mehmet SEVEN

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Avukatı Hülya DÜNDAR

İzmir Azerbaycan Kültürevi ve Dayanışma Derneği Başkanı Turgut ARAT

İstanbul Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Salih BAYRAKTAR

Ankara Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Erdoğan ÇEÇEN

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Cavid AYDIN

Derince Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Volkan AYDEMİR

Antalya Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Celal Bayar GÖDEKLİ