TÜRK BİRLİĞİ, TURAN\'A DOĞRU!

Cavid Memmedli 24/08/2012

Artık ortak Bayrağımız var!

Bayrağın ana rengi mavi olacak. Bu Kazakistan\'ın bayrağı. Ortada yerleşecek olan hilal ise Türkiye\'yi temsil edecek. Ay üstünde Azerbaycan bayrağındaki yıldız olacak. Hilalin dış kısmını ise Kırgızistan bayrağının güneş ışını kaplayacak.

 

Türk Konseyi 2. Zirvesi Bişkek’te Gerçekleştirildi

Türk Konseyi 2. Zirvesi, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlendi. Cumhurbaşkanı Gül, zirveye katılan devlet ve hükümet başkanları ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Ayrıca, üye ülkeler arasında çeşitli alanlarda iş birliği anlaşmaları da imzalandı.

Bişkek’teki Ala Arça Kongre Merkezi’ndedüzenlenen Türk Konseyi 2. Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Azerbaycan Başbakanı Artur Rasizade ile görüştükten sonra heyetler arası görüşmelere de katıldı. Görüşmelerden önce ise liderler aile fotoğrafı çektirdiler.

İMZALANAN ANLAŞMALAR

Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül, Atambayev, Nazarbayev ve Rasizade ile Bişkek Zirvesi Deklarasyonu’nu imzaladı.

Dışişleri bakanları da Türk Konseyi Genel Sekreterliği’nin finansmanı anlaşmasını imzaladı. Millî Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve diğer üye ülkelerin ilgili bakanları ise Astana’da Türk Akademisi ile Bakü’de Türk Kültür Miras Vakfı kurulmasına ilişkin anlaşmalara imza koydu.