"2013 Türk Dünyası Başkenti- Eskişehir"

Cavid Memmedli 18/09/2012

2013 Türk Dünyası Başkenti - Eskişehir projesi kapsamında Eskişehir Valisi Sayın Dr. Kadir Koçdemir Eskişehir'de faaliyet gösteren Göçmen Derneklerinin Başkanlarıyla buluştu. Dernek Başkanımız Cavid Aydın toplantıya katılarak fikir ve görüşlerini Sayın Valimize iletti.

Vali Dr. Kadir Koçdemir Eskişehir’deki göçmen dernekleri başkanları ile bir araya geldi.

Eskişehir Polis Evi’nde yapılan toplantıya Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Uzm. Ecz. Cavid Aydın, Eskişehir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Spor Kulübü Derneği Başkanı Mesut Ör,  Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı- Eskişehir Muhacir Dernekleri Federasyonu Başkanı Zihni Çalışkan, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Odunpazarı Şubesi Başkanı Beysim Taşçı, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Eskişehir Şubesi Başkanı Bahar Bilen, Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Altınok, Çifteler Kafkas-Karaçay-Balkar Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Süleyman Çimen ve bazı üyeler de katıldı.

Göçmen dernekleri ile “Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği” ve “UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği” hakkında fikir alışverişinde bulunan Vali Koçdemir, dernek başkanlarına Eskişehir 2013 Vizyonunu anlattı. 2013’te Göçmen derneklerinin üzerine çok iş düşeceğini belirten Koçdemir, Odunpazarı bölgesinde tarihi Odunpazarı evlerinde derneklerin kültürlerini devamlı olarak sergileyebilecekleri kalıcı mekanların oluşturulmasını planladıklarını söyledi. Ayrıca Ocak 2013 de yapılacak olan açılıştan itibaren Göçmen Dernekleriyle fikir alışverişi içinde olacaklarını ve etkinlikleri halkın içinde yapmayı planladıklarını söyledi. Dernek Başkanımız yapılacak olan 2013 Türk Dünyası Başkenti-Eskişehir etkinliklerinin açık alanda festival niteliğinde yapılmasının daha doğru olacağını, 2013 yılında Göçmen Derneklerinde yapacağı kendi yöresel Bayram ve etkinlikleriyle değişik bir yıl olacağını ve ortak bayramımız olan Novruz Bayramını birlikte yapmanın güzel olacağını vurguladı.

Açılış törenininde Eskişehir’i oluşturan göçmenlerin yöresel kıyafetlerinin giyildiği etkinlikler de planlanıyor. Bu etkinlik için göçmen derneklerinin de yardımı olacak. 2013’te organize edilecek etkinliklerde vatandaşların da geniş katılımı ile yöresel kıyafetlerin giyilmesi, hem Eskişehir’i hem de Şehri oluşturan göçmenlerin kültürlerini tanıtımı için faydalı olması bekleniyor.