Azerilerin Sevincine Ortak Olduk

Cavid Memmedli 23/11/2012

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Yönetimi olarak 22-24 Kasım TADEF Kongresi ve Kocaeli Azerbaycan Kültür Evi'nin açılışında bizleri yalnız bırakmayarak onurlarından Eskişehir Valisi Sn. Dr. Kadir Koçdemir'e, Türk Ocağı Başkanı Sn. Prof. Dr. Nedim Ünal'a, Ülkü Ocakları Teşkilat Başkanı Sn. Kadir Bıyık'a, Gündüzler Belediyesi Başkanı Sn. Mümin Esenoğlu'na teşekkürleri bir borç biliriz.

Vali Dr. Kadir Koçdemir, Kocaeli Seka Azerbaycan Kültür Evi’nde oluşturulan Soykırım Müzesi ve Haydar Aliyev Kütüphanesi'nin açılış töreninde, Azerilerin sevincine ortak oldu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katıldığı törende, TBMM’den çok sayıda milletvekili, Turizm eski Bakanı İlhan Aküzüm, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığını temsilen Siyasi İşler Müdürü Prof. Dr. Ali Hasanov, Azerbaycan Devlet Bakanı Nazım İbrahimov, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve diğer yetkililer ile Türk Azeri Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar hazır bulundu.

Eskişehir’den Vali Koçdemir ile birlikte Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal ve Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Cavid Aydın da Kocaeli’ndeki açılışa katıldılar. Törende Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’nın stant açarak konuklara armağan ettiği Yunus Emre Divanı, büyük ilgi gördü. 

Bir Millet, İki Devlet

Geçtiğimiz Temmuz ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 144 projenin toplu açılış töreni kapsamında açılışını yaptığı Seka Azerbaycan Kültür Evi’nde, Azeriler bu sefer de mekânlarına kazandırdıkları iki önemli alanın açılışının heyecan ve sevincini yaşadılar. 

‘Bir Millet İki Devlet’ slogan başlığı altında yapılan tören, Azerbaycan Halk Dansları Topluluğunun gösterileri ile başladı. Azerbaycan ve Türk Milli Marşlarının okunması ile devam eden törende ilk konuşmayı Türk Azeri Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar yaptı. 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığını temsilcisi Siyasi İşler Müdürü Prof. Dr. Ali Hasanov ve Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın konuşmalarının ardından kürsüye gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "Bugün burada Hazar’la Marmara’yı birleştiriyoruz. Asya ile Avrupa’yı birleştiriyoruz. Ortak medeniyeti, ortak tarihimizi, ortak dilimizi, ortak inancımızı birleştiriyoruz. ‘Biz beraberiz’ diyoruz.” dedi.

Biz, Bir Olacağız

Bakan Şahin, sözlerine şöyle devam etti: 

"Kültür evinin içinde önemli bir kütüphane ve müze var. Bu müze neden önemli? Çünkü tarih boyunca acılarımızı unutmayı, sevinçlerimizi büyütmeyi öğrenmişiz. 100 yıl önce bir imparatorluk yıkılıp Cumhuriyet kurulurken yaşanan olay bir soykırım gibi gösterilmeye çalışılınca ‘Bir dakika’ dedik. Bu müze ve müzenin içindeki anlamı, gençlerimize öğretmeliyiz. Biz bir olacağız, beraber olacağız. Güçlünün haklı olduğu bir dünya istemiyoruz, haklının güçlü olduğu bir dünya istiyoruz. Burada acımızı paylaşıp dersimizi çıkarıp hep beraber yenidünya düzenini kurarken haklıları birleştireceğiz. Biz birlikte var olacağız, birlikte yaşayacağız, yenidünya düzenini kurarken de gözyaşı acı neredeyse, hep beraber orada olacağız."

Konuşmaların ardından protokol ve konuklar, Soykırım Müzesi ile Haydar Aliyev Kütüphanesinin açılış kurdelesini keserek oluşturulan alanları gezdiler.

Not: Eskişehir Valiliği sayfasından alıntıdır.