22 – 24 Kasım 2012 Günlüğü

Cavid Memmedli 26/11/2012

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği olarak İzmit'te bizi karşılayarak ilgi alaka gösteren çok değerli İzmit Azerbaycan Evi Derneği Yönetim Kurulu üyelerine teşekkürleri bir borç biliriz. Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu'na seçilmiş yeni Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyelerine başarılar dileriz!

22 Kasım 2012: Saat 11:00’de Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği delegeleri olarak Dernek Başkanı Cavid Aydın, Doç. Dr. Tamilla Aliyeva, Av. Murat Oğan ve basın ekibinden Rövşen Nazirli ile İzmit yolculuğu başladı. Saat 14:00’de İzmit’e varıldı. Otele yerleştik ve öğlen yemeğinden sonra kısa bir şehir turu yaptık. Akşam TADEF’e bağlı Derneklerden gelen delegelerle birlikte tanışma yemeği düzenlendi. Delegelerimizden Orkhan Mammadov’da geldi.

23 Kasım 2012: Sabah kahvaltı sonrası Kartepe Belediyesi tarafından yapılan Azerbaycan Türkiye Dostluk parkının açılışı yapıldı. Önce Kartepe Belediyesi Çocuk Mehteran Takımı gösteri yaptı ve daha sonra protokol konuşmaları yapıldı. Daha sonra Derince Derneğimizin ve saygıdeğer başkanımız Volkan Aydemir’in çalışmalarının sonucu olarak Derince Belediyesi tarafından yaptırılmış Derince Haydar Aliyev parkı gezildi. Tüm dernek delegeleri ve misafirler, öğle yemeği sonrası İzmit Dernek başkanı ve TADEF Genel Başkanı Sayın Bilal Dündar’ın çalışmaları sonucu İzmit Belediyesi tarafından yaptırılmış Azerbaycan Kültür Evi ve içinde bulunan Haydar Aliyev Kütüphanesi ve Soykırım Müzesi açılışında buluştu. Eskişehir’den açılışa Sayın Valimiz Dr. Kadir Koçdemir, Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal, Ülkü Ocakları Teşkilat Başkanı Kadir Bıyık, Gündüzler Belediyesi Başkanı Mümin Esenoğlu ve kültür müdürlüğü Eskişehir 2013 ajansından görevli arkadaşlar katıldılar. Eskişehir’imizi temsilen orda bulunarak bizleri onurlandıran misafirlerimize Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği rozeti hediye edildi. Azerbaycan Kültür Evi’nin açılışı esnasında katılımcılara “2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti – Eskişehir” tanıtıldı ve Yunus Emre kitapları dağıtıldı. Açılış sonrası isteyen konuklar körfez turuna katıldılar. Akşam tüm delegeler ve misafirler Azerin’in sahne aldığı ve şarkılarıyla geceye renk kattığı yemekte buluştular. Saat 22:00’da Dernek Başkanlarıyla Sekapark otel toplantı salonunda ufak bir değerlendirme toplantısı yapıldı.

24 Kasım 2012: Sabah kahvaltı sonrası TADEF Seçimli Genel Kongresinin yapılacağı Sabancı Kültür Merkezine hareket edildi. Genel Kongre öncesi Dernek Başkanları kısa bir görüşme yaptılar. Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği delegeleri olarak Derneğimiz adından bu seneki yönetimde görev almak istemediğimizi ve seçimin çarşaf liste halinde yapılmasının oylamaya sunulmasını istediğimiz bir önerge verildi. Yüksek seviyede yapılan ve çok güzel bir ortamda geçen Genel Kongre sonucu TADEF Yeni Yönetimi kabul edildi. Ayrıca Kongrede 3 önemli husus oy birliğiyle kabul edildi; 1-2014 Kongresinde Yönetim Kurulunun 7 asil, 7 yedek, Denetim Kurulunun 3 asil, 3 yedekten oluşması, 2-TADEF açılımında kullanılan “Türkiye” kelimesinin kabulü ve Bakanlar Kurulunun onayına bırakılması, 3-TADEF’e bağlı Derneklerimizin Kamuya Yararlı Dernekler statüsü alması. Dernek Başkanımız yeni Yönetim ve çalışmalarıyla ilgili dilek ve temenni kısmında şunları söyledi:

1.TADEF Yönetim Kurulunun birçok sorunu ortadan kaldırması için karar aldıkları tarihlerde bir araya gelmeleri,

2.TADEF’e bağlı Dernek Başkanlarının senede 2 kez fikir alışverişinde bulunması ve başarılı bir çalışma yolu izlenmesi için Güz ve Bahar dönemlerinde buluşması,

3.Gerçek anlamda Dernek faaliyetleri yapabilmek için sağlam bir Diaspora oluşturulması,

4.Azerbaycan’ın Kültürü, Tarihi ve Dış Siyasetinin doğru tanıtılması ve sahip çıkılması,

5.Karabağ işgali ve Hocalı Soykırımı’nı her ortamda gündemde tutulması ve devamlı bu yönde çalışmalar yapılması,

6.Güney Azerbaycan meselesine özen gösterilmesi ve bu konunun devamlı gündeme getirilmesi,

7.TADEF’e bağlı Derneklerin sayısının artması yönünde çalışmalar yapılması,

8.Daha işlevsel Derneklerin olması için TADEF yönetiminin daha işlevsel hale gelmesi.

Kongre sonrası günün anısına fotoğraflar çekildi ve yenilen yemek sonrası Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Delegeleriyle Eskişehir’e dönüldü.