SOYKIRIM MÜZESİ VE HAYDAR ALİYEV KÜTÜPHANESİ

Cavid Memmedli 03/12/2012

İşte bu “SOYKIRIM MÜZESİ”;
Ermeni katliamlarına kanıttır.
Rus katliamlarına kanıttır.
Gelecek nesle gerçekleri anlatacak  belgelerin kanıtıdır.

Kardeş ülke olan Azerbaycan'la tarihten gelen birçok bağlarımız vardır. Bunlardan en önemlisi olan gönül bağlarıdır. Toplumdan topluma çağdaş gönül bağları ise; derneklerdir, sivil toplum örgütleridir.
Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar'ın ev sahipliğinde, Kocaeli Azerbaycan Kültür Evi içerisinde  yer alan Soykırım Müzesi ve Haydar Aliyev Kütüphanesinin 23 Kasım 2012 tarihinde açılışı yapıldı. Açılış törenine;  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev’i temsilen Prof Dr.Ali Hasanov, Diasporadan sorumlu Devlet Bakanı Nazım İbrahimov, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, millet vekilleri; Sibel Gönül, Zeki Aygün, Fikri Işık, Mehmet Ali Okur, Lütfü Türkkan, Sinan  Ogan, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Diaspora’dan sorumlu müsteşar Nariman Gurbanov, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İmit Belediye Başkanı Dr.Nevzat Doğan, Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, Azerbaycan ve Türkiye’den çok sayıda konuklar katıldı.
TADEF Genel Başkanı Bilal Dündar; konuşmasında “Bugünü  hem mutlu hemde mutsuz bir günümüz olarak görüyorum. Biz tek bir milletten doğmuş iki ayrı devletiz. Müzemiz soykırımı görmedik diyenlere bir gösterge olacaktır” dedi.
Karaosmanoğlu konuşmasında “Biz iki kardeş milletiz.  Hedeflerimiz düşüncelerimiz birdir. Soykırım Müzesi kardeşliğimizi güçlendirecektir.” ifadesini kullandı.
Vali Ercan Topaca “Bu iki millet birbirini tamamlayan bir mozaiktir. Kocaeli Azerbaycan Kültür Evi ve müze kardeşliğimizi pekiştirecektir.”şeklinde konuştu.
Bakan Fatma Şahin “Azerbaycan'la ortak medeniyeti, ortak inancımızı birleştiriyoruz. Kültür evinin içinde önemli bir kütüphane ve müze var. Bu müze neden önemli tarih boyunca acılarımızı unutmayı öğrenmişiz. 100 yıl önce bir imparatorluk yıkılıp Cumhuriyet kurulurken yaşanan olayı bir soykırım gibi göstermeye çalışanlara gerçek cevabı verecektir. Yapılan çalışmalardan dolayı başta sayın başkan olmak üzere herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde söyledi.
Konuşmalardan sonra Azerbaycan Kültür Evi içerisinde bulunan Soykırım Müzesi ve Haydar Aliyev Kütüphanesi gezildi. Kütüphane; Azerbaycan ve Türkiye kaynaklı kitaplarla göz dolduruyor. Ayrıca “Şoför Aga” öykü kitabımın ve “Savaşların Kadını” romanımın da bu seçkin kütüphanede yer almasından mutlu oldum. Soykırım Müzesinde yer alan fotoğraflarla Ermenilerin yaptığı katliamlar sergileniyor. Kadın,çocuk ve yaşlılar da dahil olmak üzere sivillerin hedef alındığı, katledildiği sergileniyor.
İşte bu “SOYKIRIM MÜZESİ”;
Ermeni katliamlarına kanıttır.
Rus katliamlarına kanıttır.
Gelecek nesle gerçekleri anlatacak  belgelerin kanıtıdır.
24-Kasım 2012 günü de TADEF III. Kurultayı yapıldı.Yeni yönetim seçildi. TADEF Başkanlığına tekrar eski Başkan, Bilal Dündar seçildi. Bugüne kadar çok güzel çalışmaları başarı ile gerçekleştiren başkanımız Bilal Dündar’a ve yeni yönetim arkadaşlarına  çalışmalarında başarılar diliyorum.

Yazan: Songül Dündar