Kendi Düşen Ağlamaz...

Cavid Memmedli 05/12/2012

Sevgili arkadaşım Uzm.Ecz.Cavid Aydın bir yazımı okuduktan sonra, mensup olduğu  bu derneğin köşesine yazı yazmamı teklif etti. Herhalde yazım ilgisini çekmiş ki böyle bir teklifte bulundu. Bir eczacı olarak, edebiyat fakültesi mezunu birisi kadar yazı tekniklerine ve dilbilgisi kurallarına bağlı kalabileceğimi sanman, affola. Memnuniyetle kabul ettiğim bu teklife dilerseniz 2012\'nin ekim ayının notları arasında kalmış o kısa yazıyla başlayayım;

Alex\'in gidişiyle, ülkenin elden gidişinin aynı günlere denk gelmesi ve tam Alex uçağa binerken kovulduğu takımın kalecisinin akılsızlığı ile milli takımın gol yiyor oluşunun ve önce heykeli dikilen sonra şutlanan Alex ile her yere heykeli dikilmiş olan Atatürk\'ün ülkeden sökülmek üzere oluşunun ve Alex\'in kovulduğu takımın kirli işlerle adı anılan Nato mütteahidi başkanının \"ben Atatürk\'ten başka adamın heykelini dikmem\" hamasetini yaparken, ülkenin Nato\'yla birlikte kol kola, Atatürk\'ün Cumhuriyeti\'nin yıkılışının başlangıcı bir savaşa sürüklenişinin arasında bağ kurup bir kader örgüsü çıkaracak tarihçiler olacak mı bilinmez gelecekte.....Eeee, İslamiyet’i yobaza, Türk milliyetçiliğini mafya babalarına terk edersen, Alex\'in heykelinin dikilmesinin, Atatürk\'ün heykelinin sökülüyor olmasından ve Alex\'in ülkeden gidişinin, ülkenin elden gidişinden daha çok reyting almasına şaşırmayacaksın \"çağdaş ve Atatürkçü\" geçinen arkadaşım........Bak görüyor musun manzarayı : Herkes Alex\'e vefasızlık yapıldı diye ağlıyor, Atatürk\'e yapılan vefasızlığa ağlayan yok ama davul zurna çalan çok...En büyük kabahat senin, en büyük gafil de sensin en büyük hainde...Yüzlerce yıldır hamurumuza işlemiş mukaddeslerimize sahip çıkma, yobaza, mafya babasına terk et...Sonra ne oluyoruz diye ağla dur...Kendi düşen ağlamaz....

*****************************************************************************

            Evet, o yazımızda kendine çağdaş ve Atatürkçüyüm diyenlere \"kendi düşen ağlamaz\" demişiz. Bu yazımızda daha genel seslenelim:

 Bütün Türk ve Müslüman dünyasının zırlamayı kesme vakti gelmedi mi? Dış düşmanları bir kenara bırakıp, hastalığı önce içimizden teşhis ve tedavi etme zamanı gelmedi mi? Babanı, ananı, dedeni, nineni, kardeşlerini sevmek ve saymak; mensup olduğun ailenin insanlığa faydalı güzelliklerini sahiplenmek ve insanlıkla paylaşmak olan \"milliyetçilik\"i ve özelde \"Türk Milliyetçiliği\"ni  ; çeteciliğin hamuru bir \"mafya ideolojisi haline düşüren\" ve “milliyetçiliği” bölücülüğün hamuru “ırkçılığın ideolojisi haline düşüren” kim? İnsanlığın onur ve gurur kaynağı, insanlığa örnek, büyük insan Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v.) \'in tebliğ ettiği, insanlığa sevgiyi ve doğruyu öğretecek, aklı ve bilgiyi öne çıkaran, daha inen ilk ayetiyle \"Oku\" , inen ikinci sure \"Kalem Suresi\" ile \"Yaz\" diyen, daha adı bile \"barış\" olan yüce dinimiz \"İslam\"ı mağara devri insanlarının \"terör ideolojisine çeviren\" kim? Şüphesiz çıkarının peşinde koşan dış ve iç güçler, bütün bu manzaranın oluşması için gayret içindeler. Fakat bizler bütün bunlara müsaade etmesek, bunlar mümkün olabilir mi?

            Türk Dünyası\'nın özeti; Karabağ-Hocalı-Nahçıvan üçlemesiyle kısaca anlatılır. Sovyet Rusya\'nın dağılmasıyla sahneye çıkan Türk Cumhuriyetleri ile Türkiye Cumhuriyeti\'nin \"coğrafik bağını\" kesmek, \"psikolojik bir barikat\" kurmak için zalim bir tiyatro oynandı. Yazanlar, dünya egemeni zalimler, maşa oyuncu Ermenistan oldu. Haksız olarak Karabağ\'ı işgal etti, Hocalı\'da katliam yaptı, Türkiye ile Azerbaycan arasında köprü şansı ortadan kalkan haritada öksüz gibi bir Nahçıvan kaldı. Aynı zamanda Ermeniler ile Azerbaycan Türkleri arasında tarihi rekabeti bir kan davası haline getirmenin yolunu da bulmuştu zalimler. Evet, tarih boyunca zulme uğrayan Türkler ve Müslümanlar olmuş, ama zalimlerin egemen olduğu bu dünyada bir türlü dertlerini anlatmalarına müsaade edilmemiştir. Ermeniler yaptıkları yanlışı fark etmek için yüzyıl önceki Anadolu\'yu işgal eden Yunanlılar\'a baksalar kafi. Eğer Türk bir gün uyanırsa efendilerince terkedilmiş şaşkın Yunanın uğradığı akıbetten farklısı beklenmez.

            Aslında Türk\'ün bir özelliği; İslam ailesinden olmasıdır. İslam, Allah\'ın yarattığı “İNSAN”a ebedi kin ve nefreti yasaklar. Bir müslüman olarak arzum, Ermeni\'lerin yaptıkları bu yanlıştan dönmeleri, özür dilemeleri, tazminat ödemeleri. Ancak o zaman el birliği ile Türk ve İslam Dünyası\'nın içinde yer vererek \" Büyük Doğu\" nun inşasına girişebiliriz. Azerbaycan Türkü kardeşlerimin acısını ve kinini anlayabiliyorum, fakat meselenin ebediyen “Allah’ın halifesi insan”a yaraşır halledilmesi bu siyasetten geçer. Bizim birlik olmak isteyen Müslüman Arnavut\'a sırt dönmemiz nasıl yanlışsa, bizle barışmaya niyeti ve gayreti olan Ortodoks Ermeni\'ye sırt dönmemiz \"İslam Kuralları\" ve “Türk örfü” gereği yanlıştır. Zaten tarih boyunca Türk, düşmanını af etme büyüklük ve mertliğini gösterdiği için 72 milleti bir çatı altında buluşturabilen imparatorlukların sahibi olabilmiştir. Unutulmamalı ki ; aldıkları Türk düşmanlığına dayalı ırkçı ilkel ideolojik propagandadan sıyrılmış barışçıl Ermeniler’in de olacağı muhakkak. Bütün Türkler iyidir, bütün Ermeniler kötüdür veya tam tersi şeklinde mantığı ancak çocuklar yürütür. Şu 21 y.y.da “uzay çağı”nda, aya, marsa, satürn’ün uydusu titana koloni kurulması senaryolarının havada uçuştuğu, uzak yıldızların etrafında yaşama elverişli mevkide yeni gezegenlerin keşfedildiği şu bilim çağında, insanlık birbirini kucaklayacak “olgunluk çağı”na gelmedi mi?  Türk Milliyetçileri hasımlarını affedecek, onları doğru yola, barışa çekme gayreti gösterecek olgunluk çağına gelmedi mi? İslam Hilal’i gökteki hilal gibi bir doğuyor, bir batıyor. Artık bu “Hilal”de insanlığın koloni kurup ebedi yerleşme zamanı gelmedi mi? Artık o koloniden insanlığın kainata açılma çağı gelmedi mi? Bu soruları kavrayıp, cevabını verdiğin an, büyük yürüyüşün başladı demektir….

            Geçmişten derslerimizi doğru çıkarır isek; bir gün dünyaya süregelen çatışmaları ve savaşları bitirmek, barış ve ışık saçmak için \"Türk ve İslam Birliği”nin sahneye çıkacağına yürekten inanıyorum.

            Allah\'a emanet olun tüm Azerbaycan Türkü kardeşlerim.......

Yazan: Ecz. Murat Boyacı