Toplantı (08.12.2012)

Cavid Memmedli 09/12/2012

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği üyeleri ve Güney Azerbaycanlı soydaşlarımızla 08.12.2012 tarihinde Dernek Lokalinde yapılan toplantı tutanağı.

Dernek Başkanı Cavid Aydın toplantıda konuşulacak olan konular hakkında kısa bilgi verdi. 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir – 2013 kapsamında Azerbaycan’ın kültürünü, tarihini, sanatını ve dış siyasetini doğru tanıtılmasında yeni projelerin oluşturulmasıyla ilgili tüm dernek üyelerimizden bu konuda düşünmeleri ve önümüzdeki toplantılarda fikir alış verişinde bulunmamız gerektiğini söyledi. Özellikle,  “28 May-Respublika Günü”  Azerbaycan Cumhuriyetinin kuruluşunun 95.il nedeniyle daha yoğun ve özenli çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladı ve yeni etkinlikler hazırlanması gerektiğini konuştu. Diaspora İş Üzre Devlet Komitesiyle görüşüldüğünü ve Eskişehir 2013’te önemli projeler için destek sağlanacağı konusunda mutabakata varıldığı konuşuldu. Azerbaycan’ın kültürü, sanatı ve tarihi bakımından tanıtılmasında bir kaç düşünceler sunuldu. Öğrenci temsilcisi Xedice Elizade ve telebelerden Orxan Memmedov Anadolu Üniversitesi Moda Tasarım bölümüyle görüşülerek 28 May programında Azerbaycan Milli giyimlerinden oluşan bir defile sunulmasını önerdiler. Dernek üyelerinden Ülker Eliyeva yapılacak olan etkinliklerde kullanılmak üzere eğer Azerbaycan Kültür Bakanlığından yanıt gelmezse, Kayseriden Azerbaycan’ın milli giyimlerini ve müzik aletlerinin getirilebileceğini söyledi. Daha sonra 31 Aralık Dünya Azerbaycanlılar Hemreylik Günüyle ilgili konuşuldu ve bu yönde eğer destek bulunulursa yemekli bir organizasyon düzenlenebileceği konuşuldu. Novruz Bayramında herhangi bir etkinliğin yapılıp yapılamayacağı konuşuldu ve eğer gerek görülürse program organize edileceği konuşuldu.

Toplantının devamında Güney Azerbaycan’la ilgili 15 Aralık Cumartesi günü saat 18:00'da Kurşunlu Külliyesinde düzenlenecek olan konferansa hazırlık ve yapılacaklar konuşuldu. Afişlerin ve davetiyelerin hazırlanması ve üyelerimizden davetiyelerin dağıtılmasında fikirlerini sunmaları istendi. Konferansı Derneğimiz üyelerinden Ülviyye Qasımovanın sunacağı ve Kurşunlu Külliyesinde gelecek olan misafirlere sıcak çay kahve ikramları yapılacağı konuşuldu. Toplantıya katılan Güney Azerbaycanlı soydaşlarımızda konferansla ilgili görüş ve fikirlerini paylaştılar ve yapılacak olan konferansta Dernek Başkanı Cavid Aydın’dan hassasiyet konularına özen gösterilmesi istendi.