Prof.Dr.Rıdvan Karluk hocamızı ziyaret ettik

Cavid Memmedli 07/01/2013

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Yönetim Kurulu üyeleriyle Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıdvan Karluk’u ziyaret ettik.

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği olarak kurulduğumuz ilk günden Azerbaycan’ın Sovetler döneminde birilerine peşkeş edilmiş toprakları, anlaşmalarla Kuzey Güney diye ayrılmış toprakları, 1990 yılı ve sonrasında Ermeni işgaline uğramış Dağlık Karabağ bölgesini ve 1992 yılı 26 Şubat tarihinde Hocalıda yaşanan Soykırımı hep Eskişehir gündemine taşımak ve Kamuoyuna duyurmak için birçok çalışmalar ve etkinlikler yaptık. Bu konularda bizim dışımızda birçok kişi ve kurumların desteğini aldık ve çalışmalarına tanık olduk. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Rıdvan Karluk hocamızda 2013 Türk Dünyası ve 2013 UNESCO Başkenti olan Eskişehirimize Hocalı Soykırımı anıtı dikilmesinin gerekliliğini yazı ve röportajlarında vurgulayan değerli hocalarımızdan. Bizlerde Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Yönetim Kurulu olarak hocamıza bize verdikleri destekden dolayı teşekkürlerimizi sunmak için kendisini ziyaret ettik. Sohbet tadında geçen ziyaretimizde Dernek Başkanımız Uzm.Ecz. Cavid Aydın hocamıza Ermeni terörü, Dağlık Karabağda yaşananlar ve Hocalı Soykırımını anlatan kitap ve dergiler takdim etti. Ziyaretimiz yapılacak olanları değerlinderme niteliğinde yaşandı ve bir kez daha Prof.Dr.Rıdvan Karluk hocamıza teşekkür ettikden sonra hatıra fotoğrafı çekildi.  

Eskişehir'e Hocalı Soykırım Anıtı 

Anadolu Üniversitesi (AÜ) İktisat Fakültesi Dekanı ve Avrupa Birliği (AB) uzmanı Prof. Dr. Rıdvan Karluk'un, Eskişehir'de Hocalı Soykırım Anıtı yapılması konusundaki çalışmalarına Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yaşayan öğrencisi tarafından destek verildi. Prof. Dr. Karluk, yaptığı açıklamada, Bakü'deki Hocalı Soykırım Anıtı'nın bir benzerinin Eskişehir'e yapılması için çalışmalarda bulunduğunu belirterek, Eskişehir'de böyle bir anıtın bulunmasının önemli olduğu kaydetti.
 
Anıtın, Eskişehir'e katkı sağlayacağını ifade eden Prof. Dr. Karluk, şöyle konuştu: "Hocalı Anıtı'nın Sıhhiye Meydanı'na dikilmesi, Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasına katkı sağlayacaktır. Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir de bu konuda desteklerini esirgemeyeceğini bildirmişti. Hocalı Soykırım Anıtı'nın bir benzerinin Eskişehir'e 2013 yılında kazandırılması için Bakü'de yaşayan ve bir Azeri Şirketi'nde üst seviyede yönetici olan öğrencim Reşat Ahmedov, heykel yapım ve ulaşım giderlerinin tamamını karşılayabileceklerini ifade etti. Sayın Valimize durumu bildirdim. Sıhhiye Meydanı'nın 100 metre ilerisinde de Kırım Türkleri'nin 18 Mayıs Kırım Sürgün Anıtı vardır. Tarihte soykırıma ve sürgüne uğramış 2 Türk kaviminin anıtlarının aynı mekanlarda bulunması çok anlamlı olacaktır. Türk Dünyası Kültür Başkenti'ne hem Kırım Sürgün Anıtı ve hem de Hocalı Soykırım Anıtı çok yakışır. Böylece gelecek nesillere 2013 yılından kalıcı bir eser bırakılmış olur."