Anadolu Üniversitesinde Hocalı Soykırımı Konferansı yapıldı

Cavid Memmedli 24/02/2013

Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezinde 22.02.2013 tarihinde yapılan “26 Şubat 1992’de Azerbaycan-Hocalı’da Neler Oldu?” konferansına ilgi büyük oldu.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi, konferans salonunda, 22 Şubat 2012 tarihinde düzenlenmiş olan Hocalı konferansına önemli protokolün yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenim elemanı da katıldı. Konuşmacı olarak Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Anatomi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Eskişehir Türk Ocağı şube başkanı Nedim Ünal, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran ve Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şenol Kantarcı katıldı.

Protokolde ise Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosu Kenan Murtuzov, Haydar Aliyev Vakfı Türkiye Temsilcisi Dr. Samir Ceferov ve Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Eğitim Ataşesi Necibe Nesibova ve Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Uzm. Ecz. Cavid Aydın gibi isimler yer aldı. AzTv ve yerel medyanın yanı sıra çok sayıda basın temsilcisi de programa katılım gösterdi. 

Konuşmacılardan Kantarcıoğlu günümüzde Ermeni politikası ve 2015 “Sözde Ermeni Soykırımı” ile bağlı yürütülen politik süreci anlatırken, Taşkıran Hocalı da yapılan cinayetlerin boyutunu anlattı. Verilen istatistiklere göre Hocalı da katledilen Azerbaycan Türkünün sayısı 613 olsa da bu sadece cenazesi bulunan ve defnedilen şehit sayısıdır diyen Taşkıran, ölü sayısının en az 1300 olduğunu belirtti. 

Prof. Dr. Nedim Ünal ise konuşmasında, Türk Dünyasının bugününü anlatarak, “Türkiye, Türk Dünyasının başıdır, gövdesi Orta Asya ve bacakları Doğu Türkistan, ancak bu dünyanın boynu Azerbaycan’dır” diyerek sözlerine devam etti. Ortada bir Ermenistan devletinin oluşturulması Türk Dünyasının boynunu koparmak için yapılan bir girişimdir diyen Ünal Azerbaycan halkının 35 milyonu da İran İslam Cumhuriyeti işgali altındadır diyerek “Güney Azerbaycan da en az Karabağ kadar kanayan yaramızdır” dedi. 

Konferansa Güney ve Kuzey Azerbaycanlıların yanı sıra Türkiye’deki çok sayıda  Üniversitelerden öğretim üyesi ve öğrencide katıldı. Konferansın sonunda Azerbaycanlı yetkililer tarafından konuşmacılara, Prof. Dr. Nedim Ünal ve Prof. Dr. Davut Aydın’a plaketler takdim edildi. Ayrıca Prof. Dr. Nedim Ünal’a, “O asıl bir Karabağlıdır” diyen Necibe Nesibova bütün Türk milletinin Azerbaycanlı kardeşlerine verdikleri desteklerinden dolayı teşekkür etti.