TADEF olarak TBMM Ziyareti

Cavid Memmedli 27/02/2013

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu olarak 26.02.2013 tarihinde TBMM’de Hocalı Soykırımı ile ilgili konuşmaları dinlemek ve gerekli mercilerde Hocalı Soykırımını gündeme getirmek için Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulunduk.

TBMM ziyaretimizde ilk önce İzmit Milletvekili Azize Sibel Gönül Hanımefendiyle TADEF ekibi olarak yemek yenildi ve konuşmalar yapıldı. Daha sonra TBMM Genel Kurulunda yapılacak konuşmaları dinlemek için izleyici locasına geçildi. TBMM Genel Kurulunda ilk olarak kürsüye çıkan Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı AKP Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar “Bugün 26 Şubat… Hocalı katliamının yıl dönümü… Tam 21 yıl önce bugün bir kentin yeryüzünden silinmesi, içinde yaşayan kadın, çocuk, yaşlı demeden topyekûn bir saldırıya uğraması, kaçabilenlerin soğuk ve karlı dağlarda ya donarak hayatını kaybetmesi ya sakat kalması; kaçamayanların ağır silahlarla, bıçak ve kamalarla ya da kafa derileri yüzülerek hunharca katledilmesidir” dedi. Daha sonra konuşan MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan “Bundan 21 yıl önce bugün Ermeni silahlı teröristleri bölgedeki 366. Rus motorize alayı ile beraber Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında bir insanlık faciası yaşanmasına sebep olmuş ve bölge halkının katledilmesinin bir tek sebebi vardır; Türk ve Müslüman olmaları.” diyerek başladı. Sinan Oğan, konuşmasının ilerleyen bölümlerinde MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin grup toplantısında ifade ettiği “Türklüğün mukaddes damarlarından birisi olan Hocalı’da yaşanan vahşet ve zalimlikler hiçbir zaman hafızalardan çıkmayacak kadar acı ve keder vericidir” dedi. Son olarak CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz konuşmasında “Hocalıda yaşananların adını ne koyarsanız koyun bu bir vahşettir ve Türklüğe karşı yapılmıştır. Ayrıca eli Hocalıdaki masumların kanına bulaşmış olan Sarkisyanın Cumhurbaşkanı olarak seçilmesine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün çok acil tebrik mesajı yayınlamış olması bizleri üzmüştür” dedi.

Daha sonra Azerbaycan Parlamentosu Milletvekilleri ve TADEF olarak TBMM Başkanı Cemil Çiçekle toplantı yapıldı. Cemil Çiçek konuşmasına Hocalı Şehitlerini Rahmetle anarak başladı ve bu Soykırımın unutulmaması ve gündemde tutulması gerektiğini vurguladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Siyasi işler sözcüsü Ali Hasanov TBMM’de konuşulanlardan dolayı memnun olduğunu ve Türkiye’nin her zamanki gibi Azerbaycan’ın yanında olduğuna dikkat çekti. TADEF temsilen konuşan Bilal Dündar bu meselenin Türkiye gündeminde gerektiği gibi yer alması gerekliliğini ve bunun bir tarih olmadığını bu yüzden siyasilerinde bir şeyler yapması gerektiğini söyledi. Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Ganire Paşayeva 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir, 2014 ise Kazan olarak ilan edildi. 2015 Türk Dünyası Kültür Başkentinin Hocalı kenti olmasının anlamlı olacağını söyledi. Toplantıda ayrıca MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan ve CHP İstanbul Milletvekili Hocalı Soykırımının hassas konu olduğunu ve bu konunun TBMM gündemine getirilmesi gerekliliğinden bahsettiler. İzmit derneğimizden şair Seyfettin Kayalı Cemil Çiçek Bey’e yazdığı şiirle hitap etti. Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Yakup Mahmudov 31 Mart Soykırımıyla ilgili yapılacaklardan bahsetti, Türk Dünyası olarak 2015 yılına iyi hazırlanılması gerektiğini ve Türk Dünyası ortak Tarih kitabı çıkarılmasının öneminden bahsetti. Toplantı sonunda Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı AKP Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar Cemil Çiçek Bey’e grup adına teşekkür etti ve Hocalı Soykırımının asla unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.