Toplantı ve \"31 Mart Soykırımı\" anma günü! (30.03.2013)

Cavid Memmedli 31/03/2013

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Lokalinde 30.03.2013 tarihinde yapılan toplantı tutanağı ve 31 Mart Azerbaycanlılara qarşı yapılmış Soykırımı anma günü programı.

Dernek Başkanı toplantıda öncelikle 23-24 Mart tarihlerinde yapılan “Bir Millet İki Devlet” Resim Sergisinde emeği geçen tüm herkese teşekkürlerini sundu. Toplantıda ilk önce 28 Mayıs 2013 tarihinde Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinin kuruluşunun 95. yıldönümü nedeniyle yapılması planlanan etkinlikle ilgili karşılıklı konuşuldu, dernek üyeleri ve öğrencilere fikirleri soruldu.

Daha sonra 31 Mart 1918 yılında Azerbaycanlılara karşı ermeniler tarafından yapılmış olan Soykırım konuşuldu. Konuşmacılardan Eliş İlqaroğlu BM yasaları gereği Soykırım tanımını ve bir olayın soykırım olarak kabul edilebilmesi için gerekli olan 3 maddeyi sıraladı. Bu maddeler sırasıyla; 1. Katliamların iki ve daha fazla bölgede yapılmış olması, 2. Yazılı bir metnin veya tutanağın olması, 3. Bir ırka karşı yapılmış olmasıdır. Daha sonra konuşmacı Tale Hüseyinov 31 Mart Soykırımından bahsetti ve Azerbaycan’ın çeşitli bölgelerinde Stepan Şamuyanın önderliğinde ermeni çetelerinin yaptıkları vahşiliklerden ve katliamlardan bahsetti. 31 Mart Soykırımının görüntülerini içeren bir video izlendi. Daha sonra Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal yaptığı konuşmada aslında 1918 yılında yaşananların ne ilk ne de son olduğunu, son iki asır boyunca Azerbaycan Türklerine karşı soykırımların hep yapıldığını, ancak ne yazık ki dünya kamuoyu bunlara hep sessiz kaldığını söyledi. Eğer bizler geçmişimizi unutursak gelecekte de aynı olayları tekrar yaşayacağımızı vurguladı. Azerbaycanlı Ahıska Türkü öğrencilerimizden olan Orhan Ulfanov milli değerlere sahip çıkılması gerektiğini ve tarihe bakıldığında hep başarılara bu şekilde ulaşıldığını söyledi. Dernek Başkanı Cavid Aydın tüm katılımcılara teşekkür etti, haftalık toplantılarda bundan sonra Azerbaycan’ın tarihinde, kültüründe veya edebiyatında yer etmiş önemli olayları ve şahısları konuşmamız gerektiğini söyledi.