Toplantı ( 06.04.2013 )

Cavid Memmedli 07/04/2013

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Lokalinde 06.04.2013 tarihinde yapılan toplantı tutanağı.

06 Nisan Cumartesi günü yapılan Dernek Toplantısı öncesi Türk Telekom Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi “2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir” olması nedeniyle Türk Dünyasını tanımak adlı yaptıkları proje kapsamında öğrenci temsilcimiz Cavanşir Serdarlı ve değerli üyelerimizden Ülviyye Qasımovayla Azerbaycan’ın tarihini, sanatını, kültürünü ve farklılıklarını içeren bir söyleşi gerçekleştirdiler.

Dernek Başkanı Cavid Aydın önümüzdeki haftalarda yapılması gereken konuları konuşmadan önce Dernek üyelerimizin daha fazla katılım göstermesi gerektiğinden bahsetti ve üye olup olmayan arkadaşlar hakkında bilgi verdi. Daha sonra 28 Mayıs Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95.yılı nedeniyle yapılması gereken programlardan bahsedildi. Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği olarak 10 May Gül bayramı, dahi siyasetçi Haydar Aliyev’in 90. il dönümü nedeniyle Azerbaycan Diaspora İş Üzre Devlet komitesine yazdıklarını ancak daha bir cevap alamadıklarını söyledi. Programlarla ilgili farklı fikirler üzerine konuşuldu.

Daha sonra toplantıya Eliş İlqaroğlu ve Ziya Zekeryayev 1937 Repressiyasını anlattılar. İlk önce Eliş İqaroğlu Fikir ve sanat akımlarından bahsetti ve Repressiya hakkında genel bilgiler verdi. İkinci bölümde Ziya Zekeryayev Azerbaycan halkının gerçek Soykırımının 1920 yılı sonrası yaşananlar ve özellikle 1937 yılı Azerbaycan Aydınlarına karşı yapılan repressiya olduğundan bahsetti. Dernek Başkanı Cavid Aydın Azerbaycan’da Sovyet döneminde yaşanan baskıları anlatan birkaç anı anlattı. Başkan Yardımcısı Sirac Yaquboğlu, Reşad İsgenderov, Cavanşir Serdarlı, Niyameddin Tağıyev ve bazı arkadaşların fikirlerini söylemesiyle toplantı sona erdi.