Toplantı ( 27.04.2013 )

Cavid Memmedli 28/04/2013

Azerbaycanlı öğrencilerin evinde 27.04.2013 tarihinde yapılan toplantı ve çay sohbeti tutanağı.

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği haftalık toplantısı Azerbaycanlı öğrencilerimizin evinde yapıldı. Dernek Başkanı Cavid Aydın ilk önce 26 Nisan Cuma günü Anadolu Üniversitesinde PKK sempatizanları tarafından Azerbaycanlı ve Ahıskalı öğrencilerimize karşı yapılan saldırıları kınadı ve dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Konu üzerine olayda bulunan arkadaşlar yaşadıklarını anlattılar ve özellikle Üniversite güvenliğinin yaşanan saldırıya göz yumdukları vurgulandı. Dernek Başkanı Azerbaycan Cumhuriyetinin resmi makamlarının bu olayın takipçisi olacağını ve gerekenin yapılacağını söyledi.

Toplantının ikinci bölümünde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 95.yılı nedeniyle düzenlenecek programın içeriği hakkında konuşuldu. Denek Başkanı, Vali Yardımcısı Azmi beyle yapılan görüşme hakkında kısa bilgi verdi. Azerbaycanlı öğrencilere yapılacak olan programda neler yapılabileceği soruldu ve program hakkında konuşuldu. Dernek Başkanı Azerbaycan yazılı T-shirtlerin ve Türk Dünyası bayraklarının hazırlanmasının netleştiğini ancak Azerbaycan Milli giyimlerinin nerde ve nasıl yaptırılacağının daha görüşüleceğini söyledi. Dernek Başkanı Cavid Aydın öğrenci temsilcisi Cavanşir Serdarlının diğer Türk Cumhuriyetleri öğrenci temsilcileriyle görüşmesi gerektiği ve önümüzdeki hafta cumartesi toplantıya davet edilmelerinin önemini vurguladı. 28 Mayıs Cumhuriyet kutlamasının ne zaman ve nerede olacağı hakkında bilgi verildi. 11 ve 12 Mayıs tarihlerinde YUDER’in Eskişehir’de yapacağı ülke tanıtım çadırlarıyla ilgili konuşuldu ve Dernek olarak Azerbaycan’ı doğru şekilde Eskişehir halkına tanıtmamız gerektiği vurgulandı. Daha sonra Reşad İsgenderov Azerbaycan tarihinin kara günü olan 28 Nisan 1920 yılında yaşananları ve Azerbaycan’ın nasıl işgal edildiğini anlattı. Reşad İsgenderov özellikle tarihsel süreç ve Sovyet Rusya’sının Azerbaycan’da yaptıklarından çok değerli bilgiler paylaştı. Toplantı sonunda Dernek Başkanı başta Mürsel Aliyev olmak üzere ev sahipliği yapan tüm arkadaşlara teşekkür etti.

Toplantı sonrası Dernek Başkanı Cavid Aydın ve Eskişehir’deki Azerbaycanlı Öğrencilerin Temsilcisi Cavanşir Serdarlıyla birlikte Kırgızistan, Kırım ve Ahıskalı öğrenci arkadaşlarla Dernek Lokalinde buluşuldu ve 28 Mayıs Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yapılacak olan program içeriği konuşuldu.