Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinin 95.Yıl Kutlaması

Cavid Memmedli 27/05/2013

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği tarafından 26 Mayıs 2013 tarihinde Eskişehir Polis Evi'nde Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinin Kuruluşunun 95. yılı nedeniyle yemekli kutlama yapıldı.

Kutlama saat 19:30'da başladı. Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkan Yardımcısı Sirac Yaquboğlu açılış konuşmasında tüm katılımcılara teşekkür etti. Sirac bey 28 Mayıs 1918 yılında kurulmuş olan Türk İslam Dünyasının ilk Cumhuriyeti olan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti hakkında çok önemli bilgiler verdi ve 2 yıl süren Cumhuriyet süresince yapılan önemli işlerden bahsetti.Azerbaycan'ın halen ayrılan bir parçası olan Güney Azerbaycan'ın birgün elbet özgür olacağına ve Vahid Azerbaycan'ın Türk Dünyası için öneminden bahsetti. Tüm konukları 28 Mayıs 2013 tarihinde Yunus Emre Kültür ve Sanat merkezinde düzenlenecek olan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetini anlatan fotosergi ve Cumhuriyet Bayramı Sahne programına herkesi davet etti. Başkan Yardımcısı Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinin 95. yıl etkinliklerinde destek veren 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansına ayrıca teşekkür etti. Geceye MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve MHP Tepebaşı İlçe Başkanı Abdurezzak Aktaş katılmadıkları nedeniyle tebrik mesajı gönderdiler. Gecede Seda Arslan isimli bir ressamın Azerbaycan'ın sembollerinden olan Azadlık Meydanı resmi Dernek yararına açık arttırmayla satışa sunuldu. Açık arttırma sonucu çok değerli ve önemli olan bu resmi Eskişehir'de bulunan Anadolu Universitesi mezunlarından Qalib Rehimov, Reşad Ahmedov ve Zaur Keleşov satın alarak Eskişehir Azerbaycanlılar Derneğine hediye etti. Cumhuriyet Kutlaması Azerbaycan müzikleri ve danslarıyla eğlenceli bir şekilde devam etti.
Geceye Eskişehir Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Eskişehir emekli Valisi Kadir Çalışıcı, Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal, Eskişehir Ülkü Ocakları Başkanı Kadir Bıyık, Eskişehir Balkan Göçmenleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Zihni Çalışkan, ESKENT Derneği Başkanı Gürol Yer, YUDER Başkanı Musa Karataş, Emekli Savcı Enver Oğan, çok sayıda öğretim üyesi ve misafirler katıldı.