Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı!

Cavid Memmedli 29/05/2013

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği tarafından 28 Mayıs 2013 tarihinde Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezinde Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinin Kuruluşunun 95. yılı coşkuyla kutlandı.

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği olarak 28 Mayıs 2013 tarihinde Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinin 95. Yıldönümü coşkuyla kutlandı.

Sahne gösterisi öncesi saat 18:00'de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetini ve o dönemi anlatan fotoğraf sergisi açıldı. Sergide araştırmacı tarihçi Adalet Tahirov ve sinema rejisörü Prof. Dr. Zaur Mükerremin arşivinden alınan 30 adet fotoğraf sergilendi.

Fotoğraf sergisi sonrası Eskişehir Vali Yardımcısı Azmi Çelik, Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal, çok sayıda öğretim üyesi ve misafirlerin katılıyla sahne programı yapıldı. İlk önce Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinin Kurucusu Memmed Emin Resulzade, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla, tüm Türk Dünyası şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşu, sonrasında Azerbaycan Devlet Himni ve Türkiye İstiklal Marşı okundu. Programda çok değerli hocamız Prof. Dr. Zaur Mükerrem'in daha önce hiç bir yerde yayınlanmamış Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinı anlatan filmi izlendi. Gecede Öğrenci arkadaşlardan Niyameddin Tağıyev ve Oğuz Bahadır  Azerbaycanı anlatan şiirler okudular. Programda ayrıca Aktif Felsefe Müzik Atölyesinin amatör ve profesyonel  sanatçılardan oluşan üyeleri koro eşliğinde Azerbaycan Türkülerini içeren bir ziyafet sundular. Azerbaycanlı Öğrenci temsilcisi Cavanşir Serdarlı’yı Atatürk’ün 10.yıl nutkundan bir parça okudu. Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği dans topluluğu geceye katılanları Azerbaycan Milli reqsleriyle coşturdular. Programa Odunpazarı Belediyesi sanatçısı ve derneğimiz kurucu üyelerinden Dr. Seher Atmaca söylediği parçalarla ayrı bir renk kattı. Programın sonunda Azerbaycanlı öğrenciler Can Can Can Azerbaycan türküsüyle Azerbaycan yazılı t-shirtler ve Türk Dünyası bayraklarıyla sahne şovu yaptılar. Cumhuriyet bayramı programında Kırımlı öğrencinin söylediği Kırım Türküsü ve Ahıskalı öğrencinin söylediği "Ben Ahıskayım" şiiri de izleyicilerden büyük ilgi gördü.