Halil İbrahim Sofrası - Gence Gecesi

Cavid Memmedli 20/07/2013

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği olarak katıldığımız Halil İbrahim Sofrası - Gence gecesi iftar yemeğinde Eskişehir Valisi Sayın Güngör Azim Tuna\'yla Eskişehir Gence kardeşliği konuşuldu.

     Türk kültürünü, gelenek ve göreneklerini gelecek kuşaklara daha iyi anlatmak için, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’nın düzenlemiş olduğu iftar programları Eskişehirlilerle buluşmaya devam ediyor. 19 Temmuz akşamı Uluönder mahallesinde, Türk dünyasından Azerbaycan-Gence kültürünün misafir edildiği program Kur’an tilavetinin okunması, ünlü tiyatrocu Ahmet Yenilmez’in “Halil İbrahim Sofrası” ile gönül dostu sohbetleri ve meddah gösterileriyle başladı.

2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti olmanın Eskişehir için öneminden bahseden Eskişehir Valisi \"her gün Türk Dünyasının farklı Kültürlerini ve Kentlerini farklı mahallelerde kurmuş olduğumuz iftar sofralarında konuk ediyoruz\" dedi. Konuşmasının sonunda mahaleliye katılımlarından dolayı teşekkür eden Vali; \"bütün Türk dünyasına, Azerbaycan’a, Türkiye’deki ve Eskişehir’deki vatandaşlarımıza sevgi ve saygılar sunuyorum\" dedi.

İftar yemeği esnasında, Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Uzm. Ecz. Cavid Aydın Halil İbrahim Sofrasında kardeşliklerin pekiştiğinden bahsederek, Vali Tuna’ya ressam İlhan İşbaşı’nın yapmış olduğu Gence’de türbesi bulunan Türk dünyasının büyük şairi Nizami Gencevi’nin türbesinin yağlı boya resmini hediye etti. Bu anlamlı hediye için dernek başkanına teşekkür eden Vali Tuna, Gence şehri ile \"Kardeş Şehir\" olduklarını hatırlatarak; \"Türk dünyasının ortak değerlerine yüce şahsiyetlere gereken değeri vermeliyiz\" diye konuştu.

Güney Azerbaycanlı 5 yaşındaki Elin Caliloğlu’nun okuduğu İstiklal Marşı şiiri ise, programa katılan mahalle sakinlerine duygulu anlar yaşattı. Vali Tuna, Elin Calioğlu’nu tebrik ederek, ailesine böyle bir evlat yetiştirdikleri için teşekkür etti.

Geceye Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği üyeleri danslarıyla renk kattılar.

Geceye resmi davetli olarak katılan Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Yönetiminin yanısıra Azerbaycanlı öğrenciler ve Güney Azerbaycanlı soydaşlarımız katıldılar.