BİLDİRİ !

Cavid Memmedli 22/07/2013

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği olarak İran adlanan ülkede Güney Azerbaycanlı Soydaşlarımıza karşı son dönemde artan ırkçı baskı ve tutuklamaları şiddetle KINIYOR, Yeni GAMOH Teşkilatı Yönetim Kadrosunun insanlık adına açlık grevine son vermeye çağırıyoruz!!!

Yeni GAMOH Merkezi komitesi üyeleri yasadışı örgüt kurmak, bildiri yayınlamak ve ülke bütünlüğü aleyhinde faaliyette bulunmakla suçlanarak Aralık 2012 tarihinde İran’ın Güvenlik ve İstihbarat Bakanlığı (ETTELAAT) güçleri tarafından tutuklanmıştılar. Tebriz Devrim Mahkemesinin 3. Şubesince Yeni GAMOH teşkilatı Genel Başkanı Dr. Latif Hasani, teşkilatın merkez komitesi üyeleri Mahmut Fazli, Yürüyüş Mehrali Beyli, Behbud Guluzade ve Şehram Radmehre 9’ar yıl hapis cezası verildi. Devrim Mahkemesinin bu kararı Tebriz İstinaf Mahkemesince de onaylanmıştı.

Yeni GAMOH Teşkilatı Yönetim Kadrosu 13 Temmuz 2013 tarihinden itibaren adil olmayan yargılama süreci ve Tebriz hapishanenin kötü şartlarına itiraz olarak açlık grevi başlatmışlardı. 18 Temmuz’da Tebriz Savcısı Khlilollahi grev yapan tutukluları sürgün etmekle tehdit etmişti. Açlık grevindeki tutukluların durumunun çok ağır olduğu haberleri yayılmışken, bu sefer de sürgün edildikleri ihtimali haberi de yayılmaktadır. 

Yeni GAMOH Teşkilatı Yönetim Kadrosunu açlık grevlerinin sekizinci gününde (20 Temmuz) hapishane yetkilileri belirsiz bir yere naklettiler. Tutukluların nereye nakledildikleri hakkında herhangi bir bilgi yok, fakat grev yapan tutukluların hapishane deposundaki tüm eşyaları toplandığından, başka bir kent veya kentlere sürgün edildiklerinden endişe ediliyor.

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği olarak Açlık Grevi yapan Yeni GAMOH Teşkilatı Yönetim Kadrosu üyelerinin insanlık adına yapmış oldukları açlık grevine son vermelerine, İran Devletinin tutuklular hakkında Avukatları aracılığıyla son durumları hakkında sağlıklı bilgiler alınmasına müsaade etmeye, bu tarz ırkçı ve insanlık dışı yargılamaya son vererek bir an önce sebepsiz yere suçlanarak tutuklanmış soydaşlarımızı özgürlüklerine kavuşturulmalarını talep eder, İran Yönetimini Güney Azerbaycanlı soydaşlarımıza karşı yapmış oldukları ırkçı suçlama ve tutuklamalar nedeniyle şiddetle KINIYORUZ!!!