Bağımsızlık Günü!

Cavid Memmedli 18/10/2013

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Yönetim Kurulu olarak 18 Ekim - Azerbaycan Cumhuriyetinin Bağımsızlık Günü nedeniyle tüm üyelerimizin ve soydaşlarımızın Bayramını kutlarız!

20. yüzyılın sonlarında Azerbaycan halkı bir kez daha bağımsızlık mücadelesini zaferle sonuçlandırdı.

Önce Azerbaycan Cumhuriyeti Ali Sovyetinin 30 Ağustos 1991 tarihli olağanüstü toplantısında Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığına ilişkin bildiri kabul edildi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Ali Sovyetinin 18 Ekim 1991 tarihli toplantısında ise Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Devlet Bağımsızlığı Hakkında Anayasa Senedi oybirliğiyle kabul edildi. Bu belge bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti devletinin esaslarını düzenliyordu.

Azerbaycan’da aynı yıl 29 Aralık’ta halk oylaması yapıldı. Pusulada bir soru yazılmıştı: “Siz Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyetinin kabul ettiği Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlığı Hakkında Anayasa Senedini onaylıyor musunuz?”

Azerbaycan halkı oybirliğiyle Azerbaycan’ın bağımsızlığını destekledi.

Azerbaycan Parlamentosu, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Marşı’nı (bestesi Üzeyir Hacıbeyli’ye, sözleri Ahmet Cevat’a ait), üç renkli bayrağı, içinde alev olan sekiz köşeli yıldız tasvirli devlet armasını onayladı.

Geride kalan 22 yıl Azerbaycan için hem zorluklar, hem de başarılarla dolu oldu. Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgali en önemli sorun olarak kalmaktadır. Buna karşın sağlanan ekonomik ve siyasal istikrar, gerçekleştirilen küresel öneme sahip enerji projeleri Azerbaycan’ın uluslararası arenadaki konumunu güçlendirmektedir.