20 Kasım Faciası

Cavid Memmedli 20/11/2013

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Yönetim Kurulu olarak başta Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ Bölgesinde 20 Kasım 1991 yılı ermeni terörüne kurban giden Şehitlerimiz olmak üzere, tüm Türk Dünyası Şehitlerini Rahmetle Anıyoruz!

20 Kasım 1991 yılında saat 14:42’te Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yer alan Hocavend iline bağlı Karakent köyü semasında Ermeni teröristleri tarafından üç yüz metre yükseklikten düşürülen Azerbaycan’a ait N72 sayılı «Mİ-8» tipi askeri helikopterde Azerbaycanlı aydınlar başta olmak üzere toplam 22 kişi hayatını terör eylemi sonucu kaybetti. 20 Kasım günü de Azerbaycan’ın tarih sayfasına kara harflerle yazılmıştır. Yalnız Azerbaycan’ın değil, tüm Türk dünyasının baş belası olan Ermeni terörü, bugün de dünya barışı ve huzuru için ciddi bir tehlike kaynağı oluşturmaktadır. Türk kanına susayan Ermeni teröristleri yüzyıllardan beri bir insanlık dışı politika sergilemektedir. Artık Azerbaycan’ın tarihi topraklarında kurulan Ermenistan’da yönetim, bir “terör rejimi” niteliği taşımaktadır. Tarih boyunca bir “virüs” misali komşularına karşı asılsız toprak iddialarında bulunan Ermeni Taşnak temsilcileri, hain niyetleri için şimdiye kadar çocuk, kadın, yaşlı binlerce sivili katlettiler.

30 Ekim 1991'den itibaren Dağlık Karabağ bölgesinin merkezinde bulunan Hocalı şehrine karayoluyla ulaşım kapanmış ve tek ulaşım vasıtası olarak helikopter kalmıştı. Taraflar arasında ilgili müzakereler amacıyla Rus ve Kazak askeri gözlemcilerle Azerbaycan’ın üst düzey yetkililerinin bölgeye bir sefer yapması kararı alındı. 20 Kasım 1991'de Hocavend ili üzerinde Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından içerisinde Azerbaycan siyasetinin önde gelen isimlerinin de yer aldığı bir heyeti götüren helikoptere açılan ateş sonucunda çok sayıda devlet adamı ve gazeteci hayatını kaybetti. Azerbaycan’ın Hocavend iline bağlı Karakent köyü arazisinde gerçekleşen bu saldırı sonucunda; Tofig Kazım oğlu İsmayılov (Azerbaycan Devlet Sekreteri), İsmet İsmayıl oğlu Gayıbov (Cumhuriyet Başsavcısı), Muhammed Nebi oğlu Esedov (Devlet Danışmanı), Zülfü Saleh oğlu Hacıyev (Başbakan Yardımcısı), Vagif Cafer oğlu Caferov (Milletvekili), Veli Hüseyn oğlu Memmedov (Milletvekili), Osman Mirze Hüseyn oğlu Mirzeyev (Cumhurbaşkanlığı İdaresi Enformasyon Şube Müdürü), Kurban Hüseyn oğlu Namazaliyev (Bakan Yardımcısı), İgor Aleksandroviç Plavskiy (DKÖV-Yukarı Karabağ Özerk Vilayeti Başsavcısı), Vladimir Vladimiroviç Kovalyov (DKÖV Emniyet Müdürü), Sergey Semyonoviç İvanov (Milli Güvenlik Bakanlığı DKÖV Milli Güvenlik Şubesi Müsteşarı), Nikolay Vladimiroviç Jinkin (Olağanüstü Hal Alan Komutanı), Sanlal Dasumoviç Serikov (Kazakistan İçişleri Bakan Yardımcısı), Mihail Dmitriyeviç Lukaşov (Rus Polis Tümgenerali), Oleg Nikolayeviç Koçerev (Rus Yarbay), Rafig Memmed oğlu Memmedov (Devlet Sekreteri Yardımcısı), Ali İsmayıl oğlu Mustafayev (AzTV muhabiri), Arif İsmayıl oğlu Hüseynzade (AzTV’de Işıkçı), Fahreddin İbrahim oğlu Şahbazov (AzTV kameramanı), Vyaçeslav Vladimiroviç Kotov (Helikopter Mürettebat Komutanı), Gennadi Vladimiroviç Domov (Pilot), Dmitri Borisoviç Yarovenko (Mürettebat üyesi) vefat ettiler.

Azerbaycan askerlerinin olay yerine gelmesine kadar artık teröristler izlerini kaybettirmek için helikopterden 12 adet tabancanın yanı sıra, ölen kişilerin önemli eşyalarını ve AzTV kameralarını almışlardı. Hatta olay sonucu Ermeni teröristlerin bir kaç kurbanın cesedini götürmesine ilişkin görüşler de söz konusudur. Helikopterin kara kutusu başkent Bakü’ye getirilmesine rağmen, halen olay ile ilgili bazı hususlar muğlak kalmaktadır.

Bu terör olayından sonra bölge ile hava ulaşımı da kesilmişti. Bilindiği üzere Aralık 1991'de Hankendi çevresinde yerleşen ve Azerbaycanlıların yoğun bir şekilde yaşadığı Kerkicahan kasabasının Ermeni saldırgan güçleri tarafından işgalinden sonra, Hocalı şehri tamamen Ermeni ablukasında kalmıştı. Bunun ardından ise 1991-1992 kış aylarında elektrik ve gazdan yoksun kalan Hocalı şehri birkaç ay boyunca sürekli olarak bombalanmıştır. Sivil hedeflere karşı yönlendirilen saldırılar sonucunda ise 26 Şubat 1992’de “Kafkasya Hiroşiması” sayılan asrın katliamı Hocalı faciası yaşanmıştı... Ayrıca, "Memorial" İnsan Hakları Savunma Merkezi, İnsan Hakları İzleme Örgütü, The New York Times gazetesi ve Time dergisi açıklamalarına göre, Karabağ Savaşında Ermenistan Silahlı Kuvvetlerine komutanlık yapmış bugünkü Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermeni askeri güçler tarafından Azerbaycan Türklerine karşı yapılan katliamların bir intikam olduğunu çoğu zaman açıkça ifade etmiştir.

20 Kasım 1991 Ermeni teröründe yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyoruz!