Öğrenciler Mektup arkadaşlarıyla buluştu

Cavid Memmedli 18/11/2013

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentinin “Mektup Arkadaşları Bakü\'de Buluşuyor” Projesi kapsamında, Eskişehir Azerbaycanlılar Derneğinin organizasyon ve yardımlarıyla 14.11.2013 – 17.11.2013 tarihleri arasında Eskişehir Mustafa Kemal İlkokul 2/A sınıfı öğrencilerinden 23 öğrenci Azerbaycan\'ın başkenti Bakü\'de bulunan Hetai 221. Saylı orta mektebi 2/A sınıfında okuyan mektup arkadaşlarıyla buluştu. 

14.11.2013 tarihinde Eskişehir Mustafa Kemal İlkokulunda saat 23:00’da toplanılarak otobüs ile İstanbul’a hareket edildi, çeşitli yerlerde ihtiyaç molalarının ardından saat 06.00 civarı İstanbul Atatürk Hava Limanına varıldı, resmi işlemlerin ardından saat 08.10 da TK-332 sefer sayısı ile Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye hareket edildi güzel bir yolculuğun ardından Haydar Aliyev Hava Limanına Bakü saatiyle 13:30’da varıldı. Öğrencilerimiz havaalanına ellerinde Azerbaycan Bayrağı, Türkiye Bayrağı ve Kültür Başkenti Bayraklarıyla indiler, bu görüntü görenler tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Yolculuk esnasında gerek uçuş görevlileri, gerekse uçaktaki diğer yolcular 23 öğrencinin böyle bir proje kapsamında Türkiye’den Azerbaycan’a gitmesinden dolayı duydukları memnuniyetlerini sürekli dile getirdiler. Dış hatlar çıkışında tur araçlarına binerek otele hareket edildi, hareket esnasında Emil bey ve araç görevlileri güzergah üzerindeki yapılar, bölgeler, Azerbaycan ve Bakü hakkında sürekli bilgiler verdiler. Konaklayacağımız otele geldiğimizde otel görevlileri bizleri kapıda karşıladı. Tüm öğretmenler yanlarına 3’er öğrenci alarak odalarına yerleştiler. Akşam yemeğinden sonra Sınıf Öğretmenleri öğrencilerle beraber çeşitli etkinlikler yaptılar.

15.11.2013 tarihinde Otelde yapılan kahvaltı sonrası öğrenciler mektup arkadaşlarına vereceği hediye paketlerini hazırladılar ve ellerine Türkiye, Azerbaycan ve Kültür Başkenti bayraklarını alarak tur araçlarıyla Hetai 221. Saylı orta mektep doğru yolculuk başladı. Saat 11:30’da öğrencilerimizi okulun girişinde başta okul müdürü ve öğretmenler olmak üzere öğrenciler karşıladı. Her öğrenci kendi mektup arkadaşıyla tanıştı ve el ele tutarak hazırladıkları programı izlemek üzere salona çıktılar. salonda sınıf velilerinin de katılımıyla programı izlediler. Programda her iki ülkenin Milli Marşları söylendi, akabinde öğrencilerin Hoş Geldiniz sunumu, Bakü ve Eskişehir’in tanıtımı, ortak türkü ve marşların söylendi. Daha sonrasında okul müdürleri Nizami bey ve Ferhat beyin konuşmaları, karşılıklı hediyelerin takdimi yapıldı. Salondaki bu programı Azerbaycan Ulusal televizyon kanallarından Xezer Tv kanalı çekimlerini yaparak aynı gün saat 21:00’de yayınladı. Sonrasında yemek ve ikram için diğer salona geçildi. Burada özellikle velilerin yöresel olarak hazırlamış olduğu yemekler ikramlar çok beğeni topladı, günün anısına hazırlanan pastanın kesilmesinden sonra eğitimcilerin ve öğrencilerin birbirleriyle sohbetleri, tanışmaları ve kaynaşmaları devam ederken okul ve eğitimle ilgili karşılıklı bilgi alışverişi yapıldı. Saat 16:00’da okulla vedalaşma yapıldı ve tur araçlarına binilerek öncelikle ilk olarak Azerbaycan ve Türk şehitliğine geçildi, Okul Müdürümüz Ferhat beyin İdaresinde Şehitlik anıtına Çiçek konularak saygı duruşunda bulunuldu, devamında araçlarla Dünyanın en büyük bayrağının bulunduğu Bayrak meydanına inildi, sonrasında şehir turu atılarak otele varıldı. Akşam yemeğinden sonra Öğrencilerimizle beraber çocuk eğlence merkezine gidildi, öğrencilerimiz burada yaklaşık 2 saat civarında eğlenme fırsatı buldular, sonrasında dışarıda yemeklerini yedikten sonra otele geçerek dinlenmeye geçildi.

16.11.2013 tarihinde otelde yapılan kahvaltı sonrasında tur araçlarına binilerek İçeri Şehre (Eski  Bakü) varıldı, girişteki müze ziyareti, içeri şehir turu, kız kalesi gezileri yapılarak, Milli Azerbaycan müzesinden sonra Parapet meydanına kadar yüründü. Öğle yemeği bu meydanda yendikten sonra yürüyerek sahile inildi ve sahilden Azatlık Meydanına varıldı. Sonrasında saat 17:00 civarı tur araçlarına binilerek otele geçildi, bir saatlik dinlenme sonrasında 221. Saylı mektep Müdürü Nizami beyinde katıldığı akşam yemeğine geçildi. Yemekten sonra Sınıf Öğretmenlerimiz tarafından çocuklara değişik etkinlikler yaptırıldı ve sonrasında dinlenmeye geçildi.

17.11.2013 tarihinde otelde yapılan kahvaltı sonrasında kısa bir şehir turu yapıldı. Eskişehir’e dönüş için Haydar Aliyev hava limanına geçilerek gerekli resmi işlemler yapıldıktan sonra saat 14.30 da THY TK-333 sefer sayılı uçağıyla İstanbul’a dönüş yapıldı. Devamında bizi bekleyen tur otobüsüne binilerek birkaç yerde yemek ve ihtiyaç molası verdikten sonra aynı gün saat 11:30’da Eskişehir Mustafa Kemal İlkokuluna gelindi ve öğrenciler ailelerine teslim edildi.