Nice Yıllara Azerbaycan

Cavid Memmedli 31/12/2013

Her yıl 31 Aralık “Dünya Azerbaycanlılar Günüdür.”

Her yıl aynı gün kutlamalar yapılıyor Azerbaycan’da.

Ta 1991 yılından beri…

Azerbaycan’ın “ Ulusal Birlik” Simgesine dönüşmüş olan 31 Aralık “Dünya

Azerbaycanlılar Dayanışma Günü” her yıl olduğu gibi bu yıl da coşku ile kutlandı.

Azerbaycan’ın Ulusal Lideri Haydar Aliyev’in teşebbüsü ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin “Ali Meclisi” tarafından tesis edilmiş ve daha sonra bir bayram olarak tüm ülkede kabul görmüştür.

Bu bayram her Azerbaycanlı’da kendi ana vatanına muhabbet, halkına sadakat, tarihine ve medeniyetine saygı gibi asalet duygularını güçlendirir. Ülke Halkını birleştiren manevi, ahlaki değerleri gelecek nesillere aktarmak en büyük amaçtır.

Azerbaycan Devleti çok yerinde bir politika ile dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan Azerbaycanlılar arasında, birlik ve dayanışmanın pekiştirilmesini, onların organize edilmiş çevik ve etkili güce çevrilmesini önemli vazife olarak her zaman dikkate alıyor ve bu önemli sürece tam destek veriyorlar.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev’in açıklamasında ; “Azerbaycan gerçeklerinin dünyaya tanıtılmasında zengin ve çok yönlü kültürel geçmişimizin propagandasında Ermeni milliyetcilerinin garazlı ideolojik çabalarının önünün kesilmesinde diaspora teşkilatlarımızın rolü inkar edilemez. Biz yurt dışında olan, hem vatandaşlarımızın hem de dost ülkelerin lobi ve diasporaları ile sıkı işbirliğinin kurulmasına da ciddi önem veriyoruz. Bu alanda ileri sürülen teşebbüsleri, atılan adımları her zaman savunuyoruz.”

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin vazgeçilmez politikasına göre; Azerbaycan Cumhuriyeti, tüm dünya Azerbaycanlılarının öz vatanı ve güvenilir destekçisidir. Onu göz bebeği gibi korumak ve güçlendirmek her Azerbaycanlının ilke ve görevidir. Tüm bu ilkeler “Dünya Azerbaycanlılar Günü”’nde, alabildiğine işlenmekte ve amacına ulaşması için yoğun çaba sarf edilmektedir.

“Dünya Azerbaycanlılar Günü” adı altında böyle bir, günü düşünen ve uygulamaya koyan rahmetli Haydar Aliyev, çağdaş öngörüsünden ötürü, şu anda ülkenin Cumhurbaşkanı olan İlhan Aliyev de Azerbaycan’ın ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel kalkınmasında önemli yer tutan böyle bir politikayı sürdürmesinden ötürü kutlamak gerekir.

“Dünya Azerbaycanlılar Günü”nün Azerbaycan’a kutlu olmasını dilerim.

Nice yıllara Azerbaycan…

Yazan: Songül Dündar