Birliğe doğru Birlikte

Cavid Memmedli 01/01/2014

31 Aralık 2013 günü Eskişehir'de öğrenim gören Azerbaycanlı öğrenciler ve Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği üyeleri Ankara Turgut Özal Üniversitesinde yapılan "Hemreylik Günü" programına katıldılar.

Tarih 31 Aralık 2013, saat 07:00, yer Eskişehir Üniversite cad. 20 Azerbaycanlı öğrenci, yolculuk Ankara, sebebi Birlik ve Beraberlik.

“Dünya Azerbaycanlıların Hemreylik Günü” olarak bildiğimiz 31 Aralık gününün tarihi 1989 yılına dayanmaktadır. Sovyet döneminin hala yaşandığı bu yılda Nahçıvanda artık bir ve hür olmamız, Güneyli Kuzeyli birlikte olmamız lazım dayanışmasıyla Azerbaycan’ı ikiye ayıran o nehrin – Araz nehrinin her iki tarafına birlik olmak arzusuyla yanıp tutuşan insanlar toplanmıştı. Tek amaç vardı Azerbaycan bir olsun, hür olsun. O günden 1991 yılına kadar kalpleri birlik için yanıp tutuşan bu insanlar sonunda SSCB’nin çektiği o dikenli telleri söktüler, direkleri yaktılar, o taylı bu taylı ayrılan halk, bir birlerine göz yaşlarıyla seslendiler: “Salam olsun sənə həsrətini illərdir çəktiyim qardaş”. İşte bugün bizim “Hemreylik Günü”müzdür.

16 Aralık 1991 yılında Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclisinin Başkanı Haydar Aliyev 31 Aralık tarihini “Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü” ilan etti. Daha sonra Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Cumhur Başkanı görevine gelen Haydar Aliyev 1993 yılında resmi olarak bu tarihi bayram olarak kutlamak için karara bağlamıştır.

Eskişehir’deki Azerbaycanlı öğrenciler de bu tarihi günün öneminin çok iyi derecede kavrayarak 23 yıl üzerinden geçtiği o tarihi anmak için, birlik olmak için Ankara yolculuğuna çıktılar. İlk adres olan Sivrihisar’da saat 08:30 gibi kahvaltı yapıldı. Saat 13:00 sularında Ankara’ya ulaşıldı. İlk önce Hacı Bayram Veli Camisine gidildi ve burada “Türk Dünyası” için ömür harcayan insanlara dualar edildi. Hemen ardından her Azerbaycanlının Ankara’ya gittiği zaman mutlaka ziyaret edeceğim dediği adrese gidildi; 28 Mayıs sokağı Ölmez Önderimiz, bu Vatanı bize miras bırakan, “Bir defa yükselen bayrak bir daha inmez” diyen, ilk Cumhurbaşkanımız ve Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin kurucusu Mehmet Emin Resulzade’nin mezarı ziyaret edildi. Büyük bir sessizlikle tüm gözler sadece ona bakıyordu, her keste aynı düşünce – “Sen bizim AZERBAYCAN olma sebebimizsin”, mezarının önünde dualar edildi.

Daha sonra Ankara gezisine çıkıldı ve bir sonra ki durak Estergon Kalesi oldu. Keçiören Belediyesi tarafından yapılan Hocalı Soykırım anıtı önünde Soykırım şehitleri anıldı ve 1992 yılında yapılan vahşet lanetlendi. Samarkant kafesinde güzel Özbek mutfağıyla öğle yemeğimi yenildi ve sonrasında teleferiğe binip kuş bakışıyla Ankara’nın güzelliğinin seyrine çıkıldı. Akşam saat 18:00’da birlik ve beraberliğimizi kutlamak için, diğer Azerbaycanlı kardeşlerimizle tanışmak için Turgut Özal Üniversitesine gidildi. Burada her kesle tanıştıktan sonra Azerbaycan mutfağından dovğa, şirin plov, ve sovuz yemekleriyle akşam yemeği yenildi. Daha sonra Azerbaycan’dan getirilmiş şekerbura, paxlava ile çay sofrası kuruldu.

Saat 19:00’da “Hemreylik Günü” programımız başladı. Azerbaycan’ın tüm bölgelerini tanıtan şarkılar, Güneyli kardeşimizden dinlediğimiz canlı müzikler, Azerbaycanlı öğrencilerin hazırladığı dans gösterisi, aşıq sanatçılarından muğamlar, hediye çekilişleri, bilgi yarışması ile güzel bir program yaşandı.

Eskişehir’deki öğrenci dostlarımızdan olan İstiqlal İbrahimov hem çekiliş hem de bilgi yarışmasında başarılı bir şekilde yarıştı ve güzel bir fotoğraf makinesi kazandı. Aynı zamanda çekilişte yine öğrencimiz Olan Serxan Yaşarlı o gün hatırası olan andaç kazandı.

Azerbaycanlı öğrenciler olarak: bizimle birlikte olan herkese, bizimle birlikte olmak isteyip ancak bazı sebeplerden olamayanlara, bu işte destek veren herkese, bu iş için gönül verenlere saygımızı sunar içten dileklerimizle teşekkürlerimizi sunar ve 2014 yılında hayatlarında başarılar ve sevinç dolu günler dileriz.

Her yılın son günü bizim birlik günümüzdür. Gelen yılda Azerbaycan’a mutluluk huzur getirsin. Karabağımızda “Hemreylik Günü”müzü geçirmek dileğiyle…