Hocalıya Adalet Yürüyüşü

Cavid Memmedli 24/02/2014

23 Şubat Pazar günü Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği tarafından organize edilen "Hocalıya Adalet" yürüyüşü Hamamyolu caddesi Yediler parkından başlayarak Adalar mevkinde yapılan Basın Açıklamasıyla son buldu. 

Eskişehir'de yapılan "Hocalıya Adalet" yürüyüşü 23 Şubat Pazar günü saat 14:00'de Hamamyolu caddesi Yediler parkı önünden başladı. Yaklaşık 400 kişinin katıldığı yürüyüş "Hocalıya Adalet - Karabağ'a özgürlük", "Eskişehir uyuma - Hocalıya sahip çık", "Karabağ Türk'tür - Türk kalacak", "Karabağ'da kan var - Kan ağlıyor analar", "Karabağ bizimdir - Bizim olacak", "Ne Mutlu Türküm diyene" sloganları seslendirilerek Adalar mevki Migros önüne kadar devam etti. Yürüyüşün sonunda Hocalı Soykırımının 22. yıldönümünü hatırlatan T-shirtlerle gençler "HOCALI SOYKIRIMINI UNUTMADIK" yazısını oluşturdu. Yürüyüşün bitiş noktasında Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Cavid Aydın Hocalı Soykırımını kınayan basın açıklamasını okudu.

Değerli Soydaşlar ve Basın Mensupları

Hocalı Soykırımı Karabağın işgali sırasında, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azerbaycanlı sivillerin Ermeniler tarafından toplu şekilde, hünkarca ve işkencelerle katledilmesi olayıdır. Hocalıda yaşanan SOYKIRIM, Rusya’nın 366.Motorize Piyade Alayının desteğindeki Ermeni birlikleri tarafından gerçekleştirilmiştir. İnsan Hakları İzleme Örgütü HOCALI SOYKIRIMI'nı Dağlık Karabağ'ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelendirmiştir. Anlaşıldığı üzere soykırım sadece Hocalıda değil Karabğ’ın her bölgesinde, her kasabasında ve her köyünde yaşanmışıtr. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin resmi açıklamasına gore Hocalıda 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan Türkü sırf Türk oldukları için vahşice katledilmiş, 8 aile tamamen yok edilmiş, 487 kişi ağır şekilde yaralanmış, 150 kişi kaybolmuş ve 1275 kişi rehin alınmıştır. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başlarının kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlar ve çocukların da işkencelere maruz kaldığı tespit edilmiştir.

Bugünkü Ermenistan cumhurbaşkanı ve savaş süresinde Karabağ'da Ermeni güçlerine kumandanlık yapmış Serj Sarkisyan'ın İngiliz araştırmacısı ve yazarı Thomas De Waal'a söylediklerine göre:

“Hocalıdan önce, Azerbaycanlılar bizim şaka yaptığımızı sanıyordu, Ermenilerin sivil topluma karşı el kaldırmayacaklarını sanıyorlardı. Biz bunu Hocalıda kırmayı başardık.”

1800’lü yılların başlarından itibaren Azerbaycan Türklerinin Topraklarına göz dikenler ve Azerbaycan Türklerinin yaşadığı bölgeleri kendi isteklerince paylaşanlar, bugün Azerbaycan Cumhuriyetinin ayrılmaz parçası olan ve Ermenilerce işgal edilmiş topraklarda haysiyetsizce yapılanlara, Doğu Türkistan’da yaşanan işkencelere, Kerkük’te yaşanan katliamlara, Güney Azerbaycan’da yaşanan baskı ve zulüme göz yummaktalar.

Dolayısıyla, artık kendi haklarını haykıramayan insanlar için, bu asil adalet sağlama davasında önderlik etmeniz hususunda size başvuruyoruz. Bu insanlık onuru temel prensiplerini yerine getirmeniz ve bu ahlaki davayı desteklemeniz için size başvuruyoruz. İnsanlık adına AÇIK BİR ŞEKİLDE ve GEREKTİĞİ GİBİ HOCALI KATLİAMINI İNSANLIĞA KARŞI BİR SOYKIRIM OLARAK TANINMASI VE HOCALI FAİLLERİNİ ADALETE TESLİM EDİLMESİ için size çağrıda bulunuyoruz.

“Ölüler adalet için haykıramaz; bu onlar için bunu yaşayanların yapması gereken bir görevidir.” 

Saygılarımla, Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı

Basın açıklaması sonrası Dernek Başkanı "Hocalıya Adalet" Yürüyüşüne destek vererek sesimize ses katan, gücümüze güç katan tüm Sivil Toplum kuruluşu ve parti temsilcilerine teşekkür etti. Yürüyüşe destek veren gönüldaşlar:

- Eskişehir Ülkü Ocakları

- Eskişehir Alperen Ocakları

- Hak ve Eşitlik Partisi

- ESKENT Derneği

- Eskişehir Türk Ocağı

- Eskişehir Güney Azerbaycan Kültür Derneği

- Eskişehirli Türkçüler