TBMM'de Hocalı Soykırımı Görüşmeleri

Cavid Memmedli 27/02/2014

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği olarak 26 Şubat Çarşamba günü TADEF tarafından organize edilen Türkiye Büyük Millet Meclisinde Hocalı Soykırımı görüşmelerine katıldık.

TBMM'de yapılan görüşmeler 26 Şubat Çarşamba günü Hocalı Soykırımının 22. Yıl dönümünde saat 12:00'da ilk olarak Azerbaycan Dostluk grubu Başkanı Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Başkan vekili Elazığ Milletvekili Şuay Alpay'ı ziyaret ederek başladı. Hocalı Soykırımını Türkiye gündeminde yeterince yer bulduğunu artık somut adımların atılması gerektiğini ve tanıklarının bile halen hayatta olduğu Hocalı Vahşetinin bir Soykırım olarak tanınmasının önemi vurgulandı. TADEF adına konuşma yapan Genel Başkan Bilal Dündar ermeniler tarafından tarih boyunca yapılan katliamların bir daha yaşanmaması için Hocalının bir an önce Soykırım olarak tanınması ve faillerinin cezalandırılması gerektiğini söyledi. Grup daha sonra Kocaeli Milletvekili Azize Sibel Gönül hanımefendiyle görüştü. Daha sonra TADEF grubu TBMM Genel Kuruluna katılarak gündem dışı AKP adına Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, CHP adına İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz ve MHP adına Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu'nun Hocalı Soykırımını kınayan konuşmalarını dinlediler. Son olarak TADEF üyeleri ve Azerbaycanlı Milletvekillerinin katılımıyla Meclis Başkanı Cemil Çiçek Bey'i ziyaret ederek Hocalı Soykırımında yaşananları ve bu olaya sadece Azerbaycan'ın değil, tüm Türk Dünyasının meselesi olarak bakılması gerektiği söylendi. Ayrıca Meclis Başkanı Hocalıda yaşananları gençlerimize ve gelecek nesillerimize iyi anlatmamız ve aktarmamız gerektiğini söyledi. TADEF grubu adına Genel Başkanı Bilal Dündar günün öneminin hatırlanması adına ve böyle bir günde TADEF grubuna zaman ayırdıkları için Meclis Başkanına bir plaket takdim etti.
Ayrıca 26 Şubat Çarşamba günü saat 12:00'de Türkiye genelinde AZEDER tarafından desteklenen ve yapılan "Hocalı Soykırımını Unutma, Unutturma" etkinliği Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Organizasyon Başkanı Nazim Hasanov tarafından organize edilmiştir. Etkinliğe katılan Eskişehir'de öğrenim gören Azerbaycanlı öğrenciler ESPARK AVM önünde Eskişehir halkına Hocalı Soykırımını anlatmaya çalışmışlardır.