Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti\'nin 96. yıldönümü

Cavid Memmedli 26/05/2014

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği tarafından Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinin 96. Yıl dönümü nedeniyle Ressam Nazlı Başaranın resimlerinden oluşan \"Azerbaycan\" konulu resim sergisi ve Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı Programı yapıldı.

13 Mayıs 2014 tarihinde Soma\'da yaşanan maden faciası sonucu 301 soydaşımızın şehit olması nedeniyle 25 Mayıs tarihinde yapılması planlanan Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu ve 24 Mayıs tarihinde yapılan Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı programının müzikli bölümleri iptal edildi. 
Türk - İslam Dünyasının ilk Cumhuriyeti olan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinin 96. yıldönümü etkinlikleri 24 Mayıs Cumartesi günü saat 11:00\'de açılışı yapılan ve 2 günü sürecek olan Ressam Nazlı Başaranın eserlerinden oluşan \"Azerbaycan\" konulu resim sergisiyle başladı. Sergi açılışına Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği üyeleri, gönül dostlarımız, Ressam Nazlı hanımın sevenleri ve çok değerli Vali yardımcımız Sayın Rıza Dalan bey katıldılar . 
Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinin 96. yıldönümü Programı 24 Mayıs Cumartesi akşam saat 19:00\'da Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezinde yapıldı. Program Soma şehitleri ve Türk Dünyası şehitleri için yapılan Saygı Duruşu, Türkiye İstiklal Marşı ve Azerbaycan Devlet Himninin okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasında 1918 yılında Memmed Emin Resulzade önderliğinde kurulan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti ve kısa bir Azerbaycan tarihini anlatan Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkan Yardımcısı Sirac Yaguboğlu, yapmış olduğu Azerbaycan tanımıyla herkesi duygulandırdı. Daha sonra Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği üyelerinden Cavid Amirov Mustafa Kemal Atatürk\'ün 10. yıl nutkundan bir parça ve Atatürk\'ün Azerbaycan hakkında görüşlerini okudu. Dr. Veli Turan Bey\'in rehberliğinde kurulmuş olan Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Tiyatro topluluğu Sovyetler birliğinin Türk Dünyası aydınlarına, Turan düşünceli insanlarına karşı yapmış olduğu sürgünleri ve soykırımları anlatan bir tiyatroyla geceye damgasını vurdu. Programın sunucusu Güney Azerbaycanlı Soydaşımız Azeryar Daneşvar Bey kendi yazmış olduğu muhteşem \"Salam Bakı\" şiiriyle seyircilerden büyük alkış aldı. Daha sonra Memmed Emin Resulzade ve 1918 senesinde kurulmuş olan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti hakkında bir video gösterimi yapıldı. Video gösterimi sonrası Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği üyesi Mürsel Aliyev Memmed Emin Resulzadenin vefatı sonrası yaşamış olduğu çileli hayatı anlatan \"Alageyik Masalı\" şiirini okudu. Kapanış konuşması yapan Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Uzm. Ecz. Cavid Aydın öncelikle Odunpazarı Belediyesi Başkanı Sayın Kazım Kurt\'a teşekkür etti. Konuşmasına programın hazırlanmasında emeği geçen değerli arkadaşlara, katılımlarıyla destek veren HEPAR İl Başkanına, MHP Tepebaşı İlçe Başkanına, Eskişehir Türkçüler Derneği Başkanına ve tüm misafirlere teşekkür ederek devam etti. Daha sonra Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği üyelerinden Esmer Qardaşova, Ülker Aliyeva, Elmin Nacafli ve Mürsel Aliyev\'a faaliyetlerde gösterdikleri fedakarlıklardan dolayı teşekkür belgesi sunuldu. Gecenin sonunda hatıra fotoğrafı çekildi.