BASIN AÇIKLAMASI!

Cavid Memmedli 01/08/2014

Azerbaycan Cumhuriyetinin işgal olunmuş topraklarında ateşkes sürecinde yapılan çirkin saldırıyı kınamak ve Şehitlerimizi yad etmek için Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği olarak 2 Ağustos - saat 19:00'da Eskişehir Merkez Köprübaşında Basın açıklaması ve bildiri dağıtımı yapılmıştır.

Çok değerli Soydaşlarımız ve Basın mensupları; Tüm Dünyayı sözde soykırım yalanlarıyla ve çığırtkanlıklarıyla kandırmaya çalışan ermeni diasporasının ve ermenistan cumhuriyetinin Azerbaycan Türklerine karşı yapmış oldukları Katliam ve Soykırımlara Uluslar arası Kuruluşlar ve Sivil Toplum Örgütleri sessiz kalmaktadır. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ dahil olmak üzere %20 toprakları 22 yıldır ermeniler tarafından işgal edilmiştir. Bu işgali Birleşmiş Milletler 822, 853, 874 ve 884 numaralı kararnamelerle kınamış, ancak Azerbaycan topraklarının işgalinin sona erdirilmesi için hiçbir ülkenin girişimi olmamıştır. İşgal ve devamında Rusya, İran gibi Türk Düşmanı devletler ermenilere her türlü ekonomik ve askeri desteği vermiş ve halen vermektedirler. Türkiye ve Azerbaycan dışında hiçbir ülke ermenistanın yapmış olduğu bu işgali cezalandıracak adımlar atmamıştır.

1994 yılında yapılan ateşkes anlaşmasına rağmen ermeni birlikleri hiçbir zaman gerçek anlamda bu anlaşmaya saygı duymamış ve işgal olunmuş Karabağ ve diğer bölgelerde sıklıkla Azerbaycan askerlerinin bulundukları mevzilere taciz ateşi açmışlardır. Bilinmesi gereken Azerbaycan Cumhuriyeti günümüzde Karabağı, işgal olunmuş toprakları ve hatta Azerbaycan Türklerinin tarihi toprakları olan İrevan hanlığını düşman işgalinden kurtaracak askeri ve ekonomik güce sahiptir. Nitekim bu topraklar er ya da geç barış yoluyla olmasa da savaş yoluyla tekrar geri alınacak ve Vahid Azerbaycan için ilkin adımlar atılmış olacaktır.

 Çok değerli Soydaşlarımız ve Basın mensupları; 1 ve 2 Ağustos tarihlerinde ermeni birliklerinin Azerbaycan mevzilerine ateşkesi bozarak yapmış olduğu saldırı sonucu 15 Azerbaycan askerimiz Şehit olmuştur. Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği olarak, ateşkes sürecinde yapılan bu çirkin saldırıyı, saldırıyı yapan ermenistan cumhuriyetini, bu saldırıyı destekleyen tüm dış güçleri şiddetle KINIYOR, Şehitlerimize Allah(C.C.)’tan Rahmet, tüm Türk Dünyasına, Azerbaycan Halkına ve Şehit yakınlarına BAŞSAĞLIĞI diliyoruz!

 Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Uzm. Ecz. Cavid Aydın