Eğitim Müşavirinden Eskişehir Ziyareti

Cavid Memmedli 07/11/2014

6-7 Kasım 2014 tarihlerinde Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Necibe Hanım Nesibova Eskişehir\'de öğrenim gören öğrencilerle ve resmi makamlarla görüştü.

6 Kasım Perşembe günü Eskişehir\'e gelen Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Necibe hanım saat 18:00\'de Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezinde Eskişehir\'de öğrenim gören Azerbaycanlı öğrencilerle buluştu. Eğitim alanında yaşanan problem ve gelişmeleri anlatan Necibe Hanım daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı.
7 Kasım Cuma günü saat 10:30\'da Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Necibe Hanım Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan Bey\'i ziyaret ederek Sayın Büyükelçimizin selamını iletti ve yeni görevinde başarılar diledi. Konuşmada Anadolu Üniversitesi Eğitim alanındaki başarılarından ve Misafir öğrencilere verilen önemden konuşuldu. Uzun yıllardır Anadolu Üniversitesinin dünyanın dört bir yanında başarıyla sürdürdüğü uzaktan eğitim programı deneyiminin Azerbaycan Sumqayıt Devlet Üniversitesinden gelecek olan bir heyete aktarılması ve bu gibi Eğitim alanındaki iş birliklerinin devam edeceği vurgulandı. Görüşme sonunda Necibe Hanım Anadolu Üniversitesi Rektörüne petrolden elde edilen boyayla yapılmış bir resim hediye etti ve hatıra fotoğrafı çekildi.
7 Kasım Cuma günü saat 16:00\'da Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Necibe Hanım Eskişehir Valisi Sayın Güngör Azim Tuna\'yı makamında ziyaret etti. Azerbaycan’dan gelen öğrencilerin sorunlarıyla yakından ilgilenmek, problemlerin çözümünde yardımcı olmak için Eskişehir\'e geldiğini belirten Müşavir Nesibova, Azeri öğrencilere yakınlık gösteren Eskişehir halkına da teşekkür etmeyi bir borç bildiğini söyledi. 
Müşavir Nesibova, ziyareti kabulden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Nazik ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Tuna,  Eğitim Müşaviri Nesibova’ya eğitim alanındaki yapmış olduğu faaliyetlerinden dolayı teşekkür etti. Yurt dışından gelen misafir öğrencilerin sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini söyleyen Vali Tuna, \"Türkiye’deki bütün Üniversitelerde yabancı öğrenci sayısı günden güne artmaktadır. Aileler, çocuklarını iyi bir eğitim alabilmeleri için Türkiye\'ye gönül rahatlığı içerisinde gönderiyorlar. Eskişehir öğrenciler açısından Eğitim, rahatlık ve kendilerini geliştirmek açısından oldukça önemli bir kentimizdir. Öğrencilerimize burada sahip çıkmak bizim görevimizdir\" dedi.
Çok yakın zamanda Azerbaycan ziyaretinden dönen Vali Tuna, \"Türk halkı Azerbaycan halkını her zaman kendine yakın görüyor. Eskişehir Gence kardeş şehir projesinin devamını gelecektir. Birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da gerçekleştirilecek olan atılımlarla ilişkilerimiz daha da güçlenecektir. Azerbaycan\'da bulunan okullarla Eskişehir arasında kardeşlik köprüleri kurulacak\" diye konuştu. Ziyaret sonunda hatıra fotoğrafı çekildi.
Eskişehir\'de yapılan görüşmelerde Eğitim Müşaviri Necibe Hanım\'a Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Cavid Aydın eşlik etti ve Eskişehir\'de yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdi.