İran'daki Türk Basını

Cavid Memmedli 15/12/2014

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği tarafından 21 Azer ve Güney Azerbaycan Milli Hükumetinin yıldönümü nedeniyle 13 Aralık 2014 tarihinde Taşbaşı Kültür merkezinde etkinlik yapıldı.

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği tarafından 13 Aralık 2014 tarihinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Taşbaşı Kültür Merkezinde 12 Aralık 1945 yılında kurulmuş olan Güney Azerbaycan Milli Hükümetinin yıldönümü nedeniyle etkinlik düzenlendi. Etkinlikte konuşmacı Dr. Enver Uzun’un katılımıyla “Varlığımız ve Kimliğimizin Korunmasında İran’daki Türk Basınının son 200 yılı” konulu Konferans, “İran’daki Türk Basınının son 200 yılı” isimli kitabın tanıtımı ve Tiyatro gösterimi yapıldı.

Türk Dünyası şehitlerinin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ardından Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Himni ve Türkiye Cumhuriyeti İstiklal Marşı okundu. Açılış konuşmasını yapan Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkan Yardımcısı Sirac Yaguboğlu İran’da 12 Aralık 1945 yılında kurulmuş ve 1946 yılında 45 bin soydaşımızın katliamıyla sonlanan Güney Azerbaycan Milli Hükümeti ve kurucusu Seyid Cefer Pişeveri hakkında bilgi verdi. Daha sonra Dr. Enver Uzun 24 yıllık İran Türkleri üzerine yaptığı çalışmanın ürünü olan “İran’daki Türk Basının Son 200 Yılı” isimli kitabın tanıtımını ve “Varlığımız ve Kimliğimizin Korunmasında İran’daki Türk Basınının Son 200 Yılı” konusunda konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı. İran’da baskı altında yaşayan 40 milyonluk Türk nüfusunun çıkarmış oldukları basın örneklerinden sunarak, özellikle Milli Kimliğin oluşumunun, Azerbaycan Türkçesinin kullanılmasının ve bunların basına yansımasını anlattı. İran’da baskı altında yaşayan Türk toplumunun kendi kimliği ve varlığını ortaya koymak için çıkardıkları “Şebname” ve “Duvar Gazetelerinin” öneminden bahsetti. Konuşmasının sonunda İran Türklüğü, Güney Azerbaycan meselesi ve İran’daki Türk Basınının son dönemlerdeki durumuyla ilgili sorulan sorulara içtenlikle yanıt veren Dr. Enver Uzun sadece İran’da değil, farklı ülkelerde de Güney Azerbaycanlı soydaşlarımızın basın çalışmalarının olduğunu söyledi. Özellikle Eskişehir Azerbaycanlılar Derneğinin Güney Azerbaycan’la ilgili çok önemli çalışmalar yaptığını vurguladı. Konuşmasının sonunda Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Uzm. Ecz. Cavid Aydın tarafından yapmış olduğu çalışma ve Konferansa katılımından dolayı Dr. Enver Uzun’a plaket takdim edildi.

Etkinliğin ikinci bölümünde Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Turan Tiyatro Topluluğu Dr. Veli Turan yönetiminde “Seriye” isimli tiyatro oyununu sergiledi. Tiyatro 1946 senesi 21 Azer olayları, Güney Azerbaycan Milli Hükümetine karşı yapılan saldırılar, 45 bin Güney Azerbaycanlı Soydaşımızın katliamı, sürgün edilmesi ve Azerbaycan Türkçesiyle yayınlanmış kitap ve matbuatın yakılmasını tüm açıklığıyla ortaya koydu. Gecenin sonunda tiyatro topluluğuyla hatıra fotoğrafları çekildi.