20 Ocak Katliamının 25.Yıldönümü

Cavid Memmedli 19/01/2015

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği tarafından 18 Ocak 2015 tarihinde Tepebaşı Belediyesinin Özdilek Kültür Merkezinde 20 Ocak Katliamının 25. Yıldönümü nedeniyle anma konferansı düzenlendi.

20 Ocak 1990 senesinde Bağımsızlık için meydanlara çıkan Azerbaycan halkını susturmak isteyen Sovyetler Birliğinin 11. Kızıl Ordusu başkent Bakü'ye girerek katliam yapmış ancak hürriyet ateşini söndüremedi. 

20 Ocak katliamının 25. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği üyeleri, o gece şehit olan soydaşlarını anmak ve o süreci anlatmak için 18.01.2015 tarihinde Tepebaşı Belediyesi Özdilek Kültür Merkezinde Anma Konferansı düzenledi.

Konferans 20 Ocak ve tüm Türk Dünyası Şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu, ardından Türkiye Cumhuriyeti İstiklal Marşı ve Azerbaycan Devlet Himni söylenerek başladı. Açılış konuşması yapan Eskişehir Vali Yardımcısı Sayın Hamdi Bilge AKTAŞ; "20 Ocak gecesi hayatını kaybedenler Vatan için canlarını feda etmişlerdir, Sevinçlerimizi paylaşarak çoğalttığımız gibi, Azerbaycanlı Soydaşlarımızın acılarını da paylaşarak azaltmamız gerek. Şehitlerimizi saygı ve hürmetle anıyoruz" dedi. Eskişehir Azerbaycanlılar Derneğinin daveti üzerine programa gelen Gülsüm Adilkızı, Rusya'da Azerbaycan için aktif çalışmalar yapan, "Vatan Çağırır" dergisinin baş redaktörü, Karabağ Şehitleri için 23 Kitap yazmış ve tüm baskılarını ücretsiz olarak okuyucularını dağıtmıştır. Gülsüm hanım yaptığı konuşmada Eskişehir'de faaliyet gösteren Azerbaycanlı soydaşlarına teşekkürlerini sundu ve 20 Ocak 1990 senesinde yaşananları anlatarak, Kanlı Ocak gecesinin aynı zamanda Azerbaycan'ın Bağımsızlığına kavuştuğu için gurur gecesi olduğunu vurguladı. Gülsüm Hanım Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği üyelerinden sanatçı Seher Atmacanın kızı Mihriban'a "Bir Milletiz, İki Devlet" şiirini okuttu.
 
20 Ocak Anma Konferansında ilk söz alan Orhan  Ulfanov Azerbaycan toprakları üzerinde oynanan oyunları, 200 yıllık ermeni meselesi, Karabağ toraklarının neden ermenilere verilmek istenmesini, Gülüstan ve Türkmençay anlaşmalarıyla Azerbaycan'ın ikiye bölünmesi, tarihi İrevan Hanlığı olan Azerbaycan topraklarında özellikle Rusya'nın desteğiyle oluşturulmuş ermenistan cumhuriyeti, Türkiye ile Türk Dünyası arasında, Kuzey Azerbaycan ile Güney Azerbaycan arasında oluşturmak istenen tampon bölge siyasetini anlattı. "Kuzey Azerbaycan'da başlanan Bağımsızlık Hareketinin Güney Azerbaycan'da da devam etmesi sonucu ortaya çıkacak olan büyük Azerbaycan yıllardır sergilenen oyunu bozacağından 20 Ocak 1990 günü Azerbaycan halkına karşı yapılan katliam bir gözdağı niteliğindedir" diye konuştu. 

Konferansın diğer konuşmacısı olan Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği 2. Başkanı Sirac Yaguboğlu "1984 yılında ermeni lobisinin Sovyetler Birliğinden daha fazla toprak talebi, Karabağın ermenistana bağlanması isteği, merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'i Sovyetlerin en tepesindeki isimken bir anda saf dışı bırakılmaya çalışılması aslında 20 Ocak Katliamının habercisiydi. 1989 sonlarına gelinirken aslında Karabağ'da yaşananlar için meydana çıkan Azerbaycan Türkleri artık yapılan yanlışlıklarla Sovyetler Birliğinin kendi içinde yaşayan halklara farklı davrandığını ve böyle bir ortamda Azerbaycan'ın kaderini sadece kendi halkının çözmesi gerektiği için, artık Azerbaycan Türkleri Azadlık Azadlık diye sokaklara, meydanlara çıkmaktaydılar. Bunun sonucu olarak Sovyetler Birliği özel alfa birliklerini ve Sovyetler ordusunda görev alan ermeni askerlerden oluşturulan birlikleri 19 Ocak gecesi Bakü'ye doğru yürüttü. Öncesinde yaşanacak katliamı Azerbaycan Halkına duyurmamak için Azerbaycan Televizyonunun sinyal dağıtıcısı patlatılmıştı. O gece silahsız insanlar kurşuna dizildi, tanklarla ezildi. O gece bir Milletin olduğu kadar bir çiçeğin de kaderi değişti. 20 Ocak günü Bakü sokaklarındaki kan izleri Karanfillerle kapatıldı. 22 Ocak'ta yapılan Şehitlerin Cenaze törenine yaklaşık 2 milyon insan toplandı ve Şehitlerin cenazeleri karanfillerle Bakü'nün en yüksek zirvesinde, Dağ Üstü Park denilen bölgede, daha sonralar burası Şehitler Xiyabanı olarak adlandırılacak yerde defnedildi. İlerleyen günlerde Azerbaycan'ı artık elinde tutamayacağını anlayan Sovyetler Birliğinin pes etmesiyle Azerbaycan 1991 senesinde Bağımsızlığına kavuştu" dedi.

Anma Gecesinde Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği üyesi ve konferansın sunucusu Mürsel Aliyev, Türk Dünyası büyük şairi Bahtiyar Vahabzade'nin - Şehitler şiirini, Güney Azerbaycanlı Şair Soydaşımız Şair Azeryar Danışver - Kime deyim bu derdi şiirini okudular. 

Anma Konferansına; Eskişehir Vali Yardımcısı Hamdi Bilge AKTAŞ, MHP Eskişehir İl Başkan Yardımcıları Erkan BURSALI ve Ferruh SİNGER, HEPAR İl Başkanı Ömer Yıldız, Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim ÜNAL, Eskişehir Ülkü Ocağı Başkanı Engin ŞAHAN, Eskişehir Ülkücü İşçiler Derneği Başkan Vekili Osman ACAR, Eskişehir Türkçüler Derneği üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.