Hocalı Soykırımının 23 yıllık acısı...

Cavid Memmedli 25/02/2015

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği tarafından 25.02.2015 tarihinde 23 yıl önce Dağlık Karabağın ermenilerce işgali sırasında Hocalıda yaşanan insanlık suçu Soykırımı anmak için Basın Açıklaması düzenlendi ve Muttalip bölgesinde Hocalı Soykırımı Anı Ormanı yapıldı.

Hocalı Soykırımının 23. yıldönümü nedeniyle Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği tarafından bir dizi etkinlikler yapıldı. 25.02.2015 tarihinde saat 12:30'da ESPARK AVM önünde Dernek üyeleri, Azerbaycanlı aileler, öğrenciler, MHP Eskişehir İl Teşkilatı, Eskişehirli Türkçüler, Hocalı Soykırımını Tanıtma İçtimai Birliğinin Başkanı Şamil Sabiroğlu ve Hocalı kasabasında yaşananların canlı tanıkları bir araya gelerek 23 yıllık acı olan Hocalı Soykırımını kınadılar. Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Uzm. Ecz. Cavid Aydın tarafından yapılan Basın Açıklamasında "26 Şubat 1992 tarihinde Hocalıda 613 sivil Azerbaycan vatandaşlarının vahşice katledilmesi aslında Türklüğe karşı yapılmış olan bir Soykırımdır. Bu soykırım sadece Hocalıda değil Karabağın birçok bölgesinde, Şuşada, Laçında, Malıbeylide, Karadağlıda ve daha birçok kasabalarında da yaşanmıştır. Bu soykırımın 1 numaralı sanığı halen Dünyanın gözlerinin içine bakarak ermenistanın cumhurbaşkanlığını yapmaktadır. Fransa'da yaşanan terör eylemi sonucu sokakları dolduranlar Hocalı Soykırımı için aynı duyarlılığı göstermekte zorluk çekiyorlar. 1800'lü yılların başında Azerbaycan topraklarını birilerine peşkeş çekenler bugün Türk Dünyasında, Doğu Türkistanda, Karabağda, Telaferde, Güney Azerbaycan'da yaşananları görmezden geliyorlar. Hocalıda yaşananları insanlığa karşı işlenmiş bir SOYKIRIM olarak tanınması ve gerekli tüm girişimlerin yapılması için Türkiye Siyasilerini ve Basın mensuplarını göreve davet ediyoruz" diye konuştu. Daha sonrası Hocalı Soykırımını anlatan çeşitli broşür, kitapçık ve CD'ler dağıtıldı.
Daha sonra katılımcılar İNDEX Derneğinin desteğiyle Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği tarafından Eskişehir Muttalip bölgesinde yapılan Hocalı Soykırımı Anı Ormanına 23 yıl önce Hocalıda ermeni çeteleri tarafından vahşice katledilmiş 613 şehidimiz için fidan dikimine katıldılar. Anı Ormanının girişine Hocalı Soykırımında vahşice katledilmiş Soydaşlarımızdan en yaşlı (88 yaşında) ve en genç (1 yaşında) olanlar için iki ağaç ekildi. 613 Şehidimizin her birisinin adını ölümsüzleştirmek için Hocalı Soykırımı Anı Ormanına 613 ağaç ekildi.