TÜRKAV'da Hocalı Soykırımı Konferansı

Cavid Memmedli 27/02/2015

27.02.2015 tarihinde Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Eskişehir Şubesi tarafından “Hocalı Soykırımı'' konulu bir konferans ve anma programı düzenlendi.

Anma programı öncesi Hocalı Soykırımında hayatını kaybedenler için dualar okundu. Eskişehir Ziraat Odası konferans salonunda saat 19:00'da başlayan Anma Konferansı Hocalı Soykırımı başta olmak üzere tüm Türk Dünyası Şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşu, ardından Türkiye Cumhuriyeti İstiklal Marşı ve Azerbaycan Devlet Himninin okunması ile başladı.Sunuculuğunu eğitimci Emrullah Tören'in yaptığı etkinlikte, TÜRKAV Eskişehir Şube Başkanı Hasan Sezer yapmış olduğu açılış konuşmasında, "Hocalı Soykırımını 23. yıl dönümünde unutturmamak için toplandıklarını belirtti." Daha sonra öğrenciler tarafından Karabağ'ın işgali ve Hocalı Soykırımı için şiirler okundu. 
Konferansın konuşmacılarından Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Cavid Aydın konuşmasında, ''Soykırımın sadece Hocalı'da yaşanmadığını, aslında iki yüz yıldır Azerbaycan Türklerine karşı farklı zamanlarda soykırım uygulandığını, Hocalı Soykırımının çok yakın zamanda olması nedeniyle, her türlü kayıt, tanık ve videoları bulunması sebebiyle daha çok konuşulmaktadır. Hocalı başta olmak üzere 1988-1994 yılları arası Karabağ'da yaşananlar Azerbaycan tarihinin acı bir sayfasıdır. Soykırım ve benzeri vahşet dolu olaylar, Hocalı da ve Karabağ'ın her bölgesinde yaşandı. 1905-1907 yıllarında ilk soykırım başladı. 1918 yılının 31 Mart tarihinde 20 bin Azerbaycanlı Bolşevik kılıfı altında ermeni çetelerince yapılan soykırımda katledildi. 1948-1953 yılları arasında Azerbaycan'da göç yaşandı ve 200 bin Azerbaycanlı, Azerbaycan'ın iç kesimlerine sürgün edildi. Bu göçte sürgün edilenlerin içinde benim ailem de vardı'' dedi. 
Azerbaycanlılar Derneği Başkan Yardımcısı Sirac Yaguboğlu da ''1988 yılında Sovyetler dağılma sürecine girdi ve bundan istifade eden ermeniler Karabağ'daki çirkin emellerine başlamış oldu. 1990 senesinde yaşanan 20 Ocak katliamı sonrası Sovyetlere karşı direnen Azerbaycan halkı 1991 yılında bağımsızlığına kavuştu. Bağımsız olan Azerbaycan hiç bir askeri gücünün olmaması nedeniyle ve öncesinde köylerdeki av tüfeklerinin bile toplanmasıyla Karabağ'da savunmasız kaldı. Bu ve benzeri problemler Karabağ'ın işgali ve Hocalı Soykırımının yaşanmasına neden oldu. 1992 yılında Azerbaycan'dan Türkiye'ye geldiğimde, bana Ülkücüler sahip çıktı'' dedi.
Konferans sonunda; Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Cavid Aydın, TÜRKAV Eskişehir Şube Başkanı Hasan Sezer'e Eskişehir'de yapılan "Hocalı Soykırımı Anı Ormanı" plaketini verdi.
Programa, Eskişehir Ülkücü İşçiler Derneği İl Başkanı Ayhan Uçkun, Türk Eğitim Sen 1 No'lu Şube Başkanı Haydar Urfalı, Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Eskişehir Şube Başkanı Hasan Sezer, Türk Sağlık Sosyal Hizmet Kolu Kamu Sendikaları Sendikası (Türk Sağlık Sen) üyeleri ve çok sayıda davetliler katıldı.