Kütahya\'da Hocalı Soykırımı anıldı

Cavid Memmedli 28/02/2015

28.02.2015 tarihinde Kütahya Hilton otelde Türk Ocakları Kütahya Şubesi tarafından \"Hocalı Soykırımı ve ermeniler\" konulu bir panel yapıldı.

28.02.2015 tarihi saat 14:00\'da Türk Ocakları Kütahya Şubesi tarafından düzenlenen panel Hocalı Soykırımı Şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşu, sonrasında Türkiye Cumhuriyeti İstiklal Marşı ve Azerbaycan Devlet Himni okunarak başladı. Türk Ocakları Kütahya Şube Başkanı Mehmet İlteber Kırıkkulak yapmış olduğu açılış konuşmasında, \"Hocalı Soykırımı Türk Dünyasının ortak acısıdır. Türk Ocakları Kütahya Şubesi olarak Hocalı Soykırımını unutmadık, unutturmayacağız. Bugün buraya gelerek bizleri onurlandırdığınız için teşekkür ederiz\" dedi. Daha sonra konuşma yapan Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Cavid Aydın, \"Büyük Önder M. K. Atatürk\'ün Azerbaycan\'ın Sevinci sevincimiz, kederi kederimiz söylemini bir kez daha buraya gelerek acılarımızı paylaşmakla gösterdiğiniz için teşekkür ederiz. Türkiye Büyük Millet Meclisi vatandaşlarımızın sesine kulak vermeli ve Hocalı Soykırımını tanımalıdır\" dedi. Konuşması sonrası Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Cavid Aydın Türk Ocakları Kütahya Şube Başkanı Mehmet İlteber Kırıkkulak\'a Eskişehir\'de yapılan \"Hocalı  Soykırımı Anı Ormanı\" plaketi sundu. 
Panele başlamadan önce moderatör Serdar Akkoç konuşmacılar hakkında kısa bilgiler verdi. İlk olarak Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran konuşmasında Azerbaycan\'ın iki yüz yıllık tarihinden kesitler sunarak Hocalı Soykırımına giden yolu ve daha öncesinde Azerbaycan Türklerine karşı yapılan soykırımları anlattı. Özellikle Hocalı\'da yaşananların bir haç hilal savaşı olduğunu ve ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti tarafından gerektiği şekilde yardım edilemediğinin altını çizdi. Hocalı Soykırımında yaşanan vahşeti göstermiş olduğu fotoğraflarla ve belgelerle gözler önüne serdi. Daha sonra konuşma yapan Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Memmed İsmail tarihi süreçte Azerbaycan Türklerinin hep kardeşlik masallarıyla kandırıldığını ve Karabağ\'da yaşananların Soykırımın ötesinde bir vahşet olduğunu vurguladı. Söylemiş olduğu Çanakkale, Karabağ ve Türkün Sevgisi şiirleriyle herkesi hüzünlendirdi. 
Panel sonrası konuşma yapan Savaş muhabiri Ağasi Hun Karabağ savaşında, özellikle Hocalının işgali sonrası kendi gözleriyle gördüğü dehşeti anlattı. Panel sonrası konuşmacılara plaket takdim edildi ve hatıra fotoğrafları çekildi.