Karabağ için Basın Açıklaması

Cavid Memmedli 05/04/2016

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği olarak "Karabağ'da yaşanan olayları Kamuoyuna duyurmak ve Şehitlerimizi anmak" için 05.04.2016 tarihinde Basın Açıklaması yapıldı.

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği olarak "Karabağ'da yaşanan olayları Kamuoyuna duyurmak ve Şehitlerimizi anmak" için bugün yaptığımız Basın Açıklamasına Eskişehir Kara Kalpaklılar Derneği, Eskişehir Ülkü Ocakları Üniversite Birimleri, Eskişehirli Türkçüler, Osmangazi Üniversitesi Türk Dünyası Kulübü, Eskişehir Halkı, Gönül Dostları, Dernek üyelerimiz ve Araz'ın her iki tayından Azerbaycanlı Soydaşlarımız katılarak destek verdiler.

KAMUOYUNA VE BASINA DUYURULUR

Binlerce yıllık Türk yurdu olan ve Revan Hanlığı olarak bilinen tarihi Azerbaycan topraklarında 1918 yılında emperyalist güçlerin oldu-bittisiyle yoktan var ettiği “ermenistan” bilmelidir ki henüz o hesap kapanmamıştır. Milletimizin ruhunda ve hafızasında derin yaraları kapanmadan ermeniler ve onların işbirlikçilerinin Azerbaycan Türklüğünün tarihi toprakları olan Karabağ'da da farklı bir senaryoyla bir oldu bitti yaratmaya kalkışması kabul edilmezdir. Tarihi Azerbaycan toprakları olan Revan Hanlığında her ne kadar onların yönetenlerin desteğiyle günümüzde var olsalar da bunun devamlılığının olmayacağı apaçık ortadadır. Günümüzde ve gelecekte bunun sürdürülebilirliğinin gerçeklerle bağdaşmayacak politikalar olduğunu, sadece belli güçlerin piyonu olmaktan öteye geçmeyeceğini bilmelidirler. Böylesine bir oyunda olabilecek tek şey ermenilerin geleceklerinin karartılması olacaktır. Azerbaycan’ın gözbebeği olan Dağlık Karabağ’ın işgaline yirmi yılı aşkın bir süre bizler susup beklemekteysek Uluslararası Hukuka, Birleşmiş Milletler kararlarına olan saygımızdan ve adalete olan inancımızdandır. Aksi takdirde ermenilerin nüfusu kadar bu milletin gönüllü fedaisi olduğundan kimsenin şüphesi olmasın. Tarihin her safhasında Türk milletinin sabrını test edenler Türk’ün gücünü görmüşlerdir ve göreceklerdir. Azerbaycan bunca zamandır hep barış ve diyalogdan yana tavır almıştır. Ancak başkalarının isteği üzerine hiçbir yaşananı göremeyen gafil ermeniler işgalci tavırlarından vazgeçmemişlerdir. Bugün Azerbaycan’ın göbeğinde yani Karabağ’da yaşananlar Azerbaycan Türklüğünün topyekun kendi topraklarını işgalden kurtarma ve 1 milyon göçmenin kendi evlerine dönme isteğinin sonucudur. Azerbaycan’ın tarihi toprakları olan Dağlık Karabağ’da işgalci ermeni güçlerinin yaptıkları asla cevapsız kalmayacaktır ve her yapılana 10 misliyle cevap verilecektir. Azerbaycan Ordusu Karabağ’ı işgalden kurtaracak güçte olduğunu ve Ermenilerin hak ettikleri cevabı alacaklarını son 3 gün içerinde fazlasıyla tüm Dünya Kamuoyuna göstermiş oldu.

Bir sözümüz de işgal edilmiş olan Azerbaycan topraklarının sözde çözücüsü olan "Minsk" grubunadır! Sözde adaletinizle 22 yıldır bizleri oyaladınız. Yüz yıl önce yurtlarımızdan sürüldüğümüze sessiz kalışınız yetmezmiş gibi 21. Asrın eşiğinde, Hocalı' da bebekler beşiğinde kurşunlanırken neredeydiniz? Dünya'ya özgürlükler bahşeden Amerika! Emperyalist güçlere karşı dünyanın sözde dengesini sağlayan Rusya! Sözde özgürlüklerin beşiği Fransa! Bir araya gelip Karabağ'da adaleti tesis edecektiniz. Sormak istiyorum; Ermenilerin aslı olmayan, sözde soykırım yalanları sizlerin eliyle dünyada zemin kazanmadı mı? Bu güne kadar, Ermeni Diasporası sizler üzerinden yalanlarını dünyaya servis etmedi mi? Tüm bu yaşadıklarımızdan sonra sizlerin hakemliğine nasıl güvenebiliriz? Bu kadar uzun bir sürede çözemediyseniz, ne zaman çözmeyi düşünüyorsunuz? Karabağ’ın her bir köyünde şehit edilen soydaşlarımız adına açık bir şekilde haykırıyoruz! “Gecikmiş adalet adalet değildir!” Bir milyon göçkün ve sürülmüş insanlarımız daha ne kadar beklemelidir? Sizlerin çok özel çabalarından! umudunu kesen Azerbaycan Devlet ve Milleti bundan sonra kendi işini kendi görme hesabını yapmalıdır ve yapacaktır. Temennimiz ve beklentimiz, Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün “Dış Türkler” konusundaki duyarlı politikasına uygun hareket edecektir.

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği olarak yurtlarımızda ve tarihi Türk topraklarında uygulanmak istenen her türlü oldu-bittiye ve dayatmalara karşı bir Millet olarak varlığımızı “Vatan” yolunda çekinmeden koyacağımızı bildirir ve Vatan için canlarını feda eden Şehitlerimizi Saygı ve Şükranla anıyoruz!                                   

Saygılarımla, EsAzDer Başkanı Uzm. Ecz. Cavid AYDIN

https://www.youtube.com/watch?v=1RHMIFSlG_I&feature=youtu.be