Asrın Şehitlerini Anma Konseri

Cavid Memmedli 18/03/2017

Eskişehir Azerbaycanlılar  Derneği tarafından 17 Mart 2016 tarihinde Çanakkale Zaferinin 102. yıldönümü anısına Sinema Anadolu’da “Asrın Şehitlerini Anma Konseri” düzenlendi.

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Gönüllüler Korosu tarafından Anadolu Üniversitesi Sinema Anadolu’da düzenlenen “Asrın Şehitlerini Anma Konseri”ne ilgi büyüktü. Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin yoğun ilgisi olan etkinliğe yaklaşık 700 kişi katıldı. Konser başta Çanakkale’de hayatını kaybeden Şehitlerimiz olmak üzere, tüm Türk Dünyası Şehitleri için 1 dakikalık Saygı Duruşu, Türkiye Cumhuriyeti İstiklal Marşı ve Azerbaycan Devlet Himni okunarak başladı. Programa sunumlarıyla değer katan Hüseyin Güven Bey’in anlatımıyla seyirciye Çanakkale Zaferinin önemi anlatıldı. Sinema Anadolu'da gerçekleşen konserin ilk bölümünde Veysel  Yalçın’ın şefliğinde Gönüllüler Korosu tarafından Türküler seslendi. Bu bölümde ayrıca korodaki bazı arkadaşlar tarafından solo performanslarda sergilendi. Koro performanslarını sergilerken sunucu Hüseyin Bey’in seslendirdiği şiir ve anlatımları seyirciye ayrı bir keyif verdi. Konserin ikinci bölümünde Eskişehir’in sevilen ses sanatçısı Pınar Işıkgüzel sesi ile “Uzun İnce Bir Yoldayım” ve “Sarı Gelin” türkülerini sundu.

Programın sonunda yapılan konuşmalarda, ESAB Derneği Başkanı Ahmet Urfalı Dünyada Peygamberin ismini askerine veren tek milletin Türkler olduğunu özellikle vurguladı. Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkan Yardımcısı Sirac Yaguboğlu, "Çanakkale'nin Türk Dünyası'nın varoluş mücadelesi olduğunu ve böyle bir etkinlikle 102 yıl boyunca vatan toprağı için Şehit düşen tüm Soydaşlarımızı yad ediyoruz" dedi. Eskişehir Azerbaycan Derneği Başkanı Cavid Aydın ise “Çanakkale'de sadece Anadolu’da yaşayan Türk kardeşlerimiz değil, Türk Dünyasın her tarafından soydaşlarımız savaştı ve şehit düştü. Karabağ, Güney Azerbaycan, Kerkük, Kırım bizim için ne anlam ifade ediyorsa Çanakkale de aynı anlamı ifade ediyor ve Vatan toprağıdır. 1400 Azerbaycanlı kardeşimizi Çanakkale’de Türklüğün bekası için şehit düştü ve kardeşleriyle yan yana yatıyor. Bu akşam bu program katılımlarıyla güç katan tüm katılımcılara teşekkür ederiz” şeklinde konuştu. Sanatçı Pınar Işık'ta Türkülerin ülkemizin sevgilerini, acılarını gelecek nesillere aktaran önemli bir araç olduğunu ve böyle önemli bir etkinliğe Türkülerle katkı yapmaktan duyduğu sevinci dile getirdi. 

Program plaket takdimi, katılım belgeleri sunumu ve hatıra fotoğraflarının çekimi ile sona erdi.