Türkiye'nin Afrin Harekatına Destek!

Cavid Memmedli 17/02/2018

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneğinin kardeş derneği Savaş Gazisi Kadınlarına Yardım Sosyal İçtimai Birliğinden Türkiye Cumhuriyeti'nin Afrin harekatına ve terörle mücadelesine destek geldi.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de faaliyet gösteren, Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği kardeş derneği Savaş Gazisi Kadınlarına  Sosyal Yardım İçtimai Birliğinin öncülüğünde 16 Şubat 2018 tarihinde STK temsilcileri Türkiye'nin terörle mücadelesine ve Afrin operasyonuna Türkiye'ye destek amaçlı Türkiye'nin  Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçisi Sayın Erkan Özoral bey'i ziyaret ettiler. Çeyrek asırdır ermeni terörü ve ermeni işgaliyle mücadele veren Azerbaycan Türkleri Türkiye'nin başlattığı terörle mücadelesinde her zaman Türkiye'nin yanında olduğunu Büyükelçi'ye ilettiler. Savaş Gazisi Kadınlarına Sosyal Yardım İçtimai Birliği Başkanı Rada Abbas yaptığı açıklamada; "Ermenilerin  1905 yılında Azerbaycan Türklüğüne karşı başlattıkları soykırım politikası 1915, 1918, 1920, 1948, 1952 ve son olarak 1988 yılından günümüze kadar devam etmektedir. Yüz binlerle soydaşımız ermeni vahşetinin ve terörünün kurbanı olmuş, vahşicesine katledilmişlerdir. Azerbaycan'ın tarihi toprakları olan Karabağ, 1988 yılından günümüze  işgal altındadır ve Azerbaycan Türkleri Karabağ'ın özgürlüğüne kavuşacağı günü hasretle beklemektedir. Bizler Karabağ savaşında savaşmış Azerbaycan kadınları olarak, terörle mücadelede Türkiye'nin yanında olduğumuzu, Türkiye'nin haklı davasında her zaman canımızı dahi feda etmeye hazır olduğumuzu beyan ediyoruz." 
Büyükelçi Erkan Özoral kardeş desteğinden her daim memnun olduklarını dile getirmiş ve ziyarete katılan STK temsilcilerine teşekkür etmiştir. 
Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ziyaret esnasında Büyükelçilik aracılığıyla Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek mektubu gönderdiler.