Türk Dünyasında Nevruz Kutlaması

Cavid Memmedli 17/03/2018

Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi ev sahipliğinde, Türk Dünyası Vakfı, TÖMER Eğitim Merkezi, Eskişehir Türk Ocağı ve Eskişehir Azerbaycanlılar  Derneği işbirliğiyle Türk Dünyasında Nevruz Bayramı Kutlaması yapıldı.

Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezinde gerçekleşen Nevruz Kutlaması açılış konuşmasını Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan yaptı. Rektör Gündoğan yaptığı konuşmada böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmış olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi ve konuşmasına şöyle devem etti: "Bugün, doğanın uyanışı ve toprağın dirilişi kardeşlik duygularımızı daha da artırmakta, güçlü bir millet olmanın verdiği huzuru perçinlemektedir. Baharın gelişiyle beraber bolluk ve bereketin müjdecisi olan, kadim medeniyetimizin bütün duraklarında binlerce yıldır coşkuyla kutlanan Nevruz Bayramının milletimize, Türk Dünyasına ve insanlığa bereket getirmesini temenni ediyorum."
Daha sonra Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal Türk Dünyasında yaşanan Nevruz geleneğini anlattı. Nevruz Bayramının Türklerin yaşadığı tüm coğrafyada kutlandığını dile getirerek, 300 milyonluk büyük bir güç olan Türk Dünyasının ortak milli bayramı olduğunu vurguladı. Nevruz Bayramını vatan hainlerinin çirkin emellerine alet edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Konuşmasının sonunda Türk Dünyasının farklı ağızlarında programa katılanların Nevruz Bayramını kutladı. Eskişehir Azerbaycanlılar  Derneği Başkanı Uzm. Ecz. Cavid Aydın tüm katılımcıların Nevruz Bayramını kutlayarak Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan'a Azerbaycan'da Nevruz Bayramı kültürünün önemli geleneklerinden olan "Novruz Honçası" takdim etti. Program etkinliğe önemli renk katan ve damgasını vuran, Eskişehir Türk Dünyası Vakfı bünyesinde oluşturulan Türk Dünyası Dans Topluluğunun muhteşem gösterileri ve dombıra sanatçılarının müzikleriyle devam etti. Programın sonunda Osmanlı geleneğinde Nevruz Bayramı sergisinin açılışı yapıldı. Nevruz Kutlamasına katılan misafirlerle yaşanan eğlenceli dakikalar sonrası Ergenekondan çıkışı temsilen demir dövüldü ve Nevruz ateşi yakıldı. Etkinliğin sonunda tüm davetlilere Nevruz Pilavı ikram edildi.