27 yıldır dinmeyen acı - Hocalı Soykırımı

Cavid Memmedli 28/03/2019

Hocalı Soykırımının 27. yıldönümünde Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği tarafından "Hocalı Soykırımı Basın Açıklaması" ve "Türkiye Basınında Hocalı Soykırımı" isimli fotoğraf sergisi düzenlendi.

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği 27 yıldır devam eden Hocalı Soykırımının acısını Eskişehirli soydaşlarına ve kamuoyuna duyurmak, Hocalı'da şehit düşen Azerbaycan Türklerini yad etmek için bir dizi etkinlikler düzenledi. 24 Şubat tarihinde ESPARK AVM önünde "Hocalı Soykırımı Basın Açıklaması" ve Azerbaycanlı gençler tarafından şehit düşenlerin anısına düzenlenen flashmobla Hocalı'da yaşanan vahşet sergilenmeye ve kamuoyuna duyurulmaya çalışıldı. Anadolu Üniversitesi TÜDAM işbirliğiyle Türk Dünyası Kültür ve Sanat Merkezinde 24 Şubat - 3 Mart tarihleri arasında devam edecek olan "Türkiye Basınında Hocalı Soykırımı" isimli fotoğraf sergisi düzenlendi. 26 Şubat tarihinde Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanımız Uzm. Ecz. Cavid Aydın Eskişehir'in yerel kanalı Kanal 26'ya Hocalı Soykırımıyla bağlı röportaj verdi. 27 Şubat tarihinde Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Gazi Mustafa Kemal Anadolu Lisesi öğretmeni Kürşat Kartal ve öğrenciler tarafından düzenlenen "Hocalı Soykırımı" isimli fotoğraf sergisini ziyaret etti ve öğrencilere Hocalı Soykırımında yaşananlar anlatıldı.

*HOCALI SOYKIRIMI BASIN AÇIKLAMASI

HOCALI SOYKIRIMI Azerbaycan Cumhuriyetinin tarihi toprakları olan Karabağ'ın işgali sırasında,26 Şubat 1992 tarihinde Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azerbaycanlı sivillerin ermeniler tarafından toplu şekilde, hünkarca ve işkencelerle vahşice şehit edilmesidir. Hocalıda yaşanan SOYKIRIM, Rusya’nın 366. Motorize Alayı'nın desteğindeki ermeni birlikleri tarafından gerçekleştirilmiştir. İnsan Hakları İzleme Örgütü, HOCALI SOYKIRIMI'nı Dağlık Karabağ'ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelendirmiştir. Buradan da anlaşılacağı üzere soykırım sadece Hocalıda değil Karabağ’ın her bölgesinde; Şuşada, Laçında, Ağdamda, Malıbeylide, Karadağlıda, kısacası her kasabasında ve her köyünde yaşanmışıtr. Azerbaycan Cumhuriyetinin resmi açıklamasına gore Hocalıda 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan Türkü sırf Türk oldukları için vahşice ve işkenceler sonucu katledilmiş, 8 aile tamamen yok edilmiş, 487 kişi ağır şekilde yaralanmış, 150 kişi kaybolmuş ve 1275 kişi rehin alınmıştır. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde kadın veya çocuk demeden cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başlarının kesildiği görülmüş ve tespit edilmiştir. Hocalı Soykırımında cesetlerine ulaşılan ve defnedilen sayı 613 olarak kayıtlara geçmiş olsada, aslında 3500 civarında kayıp ve rehin olarak kayıtlara geçen Azerbaycan Türkü soydaşlarımız da Soykırım kurbanı olmuştur.
Ermenistan’ın eski cumhurbaşkanı ve savaş süresinde Karabağ'da ermeni güçlerine kumandanlık yapmış, Hocalı Soykırımının 1 numaralı sanığı, Serj Sarkisyan'ın İngiliz araştırmacısı ve yazarı Thomas De Waal'a söylediklerine göre:

“Hocalıdan önce, Azerbaycanlılar bizim şaka yaptığımızı sanıyordu, ermenilerin sivil topluma karşı el kaldırmayacaklarını sanıyorlardı. Biz bu algıyı Hocalıda kırmayı başardık.”

Bugün her türlü siyasi ahlaksızlıklarla sözde ermeni soykırımından dem vuranlar, Hocalı Soykırımı için geçici körlük yaşamaktalar. 1800’lü yılların başlarından itibaren Azerbaycan Türklerinin Topraklarına göz dikenler ve Azerbaycan Türklerinin yaşadığı bölgeleri kendi isteklerince paylaşanlar, bugün Azerbaycan Cumhuriyetinin ayrılmaz parçası olan ve ermeniler tarafından işgal edilmiş Karabağ’da haysiyetsizce ve insanlık dışı yapılanlara, Doğu Türkistan’da yaşanan işkence ve asimilasyon politikalarına, Kerkük’te ve Telafer’de yaşanan katliamlara, Güney Azerbaycan’da yaşanan baskı ve zulume göz yummaktadırlar.
Dolayısıyla, artık kendi haklarını haykıramayan insanlar için ve bu ahlaki davayı desteklemeniz için sizlerin huzurundayız. İnsanlık adına AÇIK BİR ŞEKİLDE HOCALIDA YAŞANANLARIN İNSANLIĞA KARŞI BİR SOYKIRIM OLARAK TANINMASI VE HOCALI FAİLLERİNİ ADALETE TESLİM EDİLMESİ için açık ve net bir şekilde çağrıda bulunuyoruz.

“Ölüler adalet için haykıramaz; bu onlar için bunu yaşayanların yapması gereken bir görevidir.” Saygılarımla, Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Uzm. Ecz. Cavid AYDIN

*ESKIŞEHİR'DE YAPILAN HOCALI SOYKIRIMI ETKINLİKLERİ:

*ESKENT DERNEĞİ - 23 Şubat Cumartesi, saat 12.00 - 18.00, Hocalı Soykırımı Fotoğraf Sergisi, Hamamyolu caddesi Yediler Parkı!
*ORHUN TÜRKÇÜLER DERNEĞİ - 24 Şubat Pazar, saat 12.00 - 14.30, Hocalı Soykırımı Fotoğraf Sergisi, Adalar Migros önü!
*ESKİŞEHİR AZERBAYCANLILAR DERNEĞİ - 24 Şubat Pazar, saat 15.00, Basın Açıklaması, ESPARK (Üniversite caddesi taraf) önü!
*ESKİŞEHİR AZERBAYCANLILAR DERNEĞİ ve TÜDAM - 24 Şubat - 3 Mart arası, Türkiye Basınında Hocalı Soykırımı Fotoğraf Sergisi, Türk Dünyası Kültür ve Sanat Merkezi / Sazova!
*ESKİŞEHİR ÜLKÜ OCAKLARI - 27 Şubat Çarşamba, Saat 16.00 - 18.00, Hocalı Soykırımı Fotoğraf Sergisi, Taşbaşı Kültür Merkezi önü!