Sayı - 6-7

Cavid Memmedli 01/09/2018

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Yayını / Özel Sayı (Nisan - Eylül) 2018

EDİTÖR’DEN (Rza MAMMADOV)

Değerli Türklük, Çağdaşlık ve İslamiyet Yolcuları Dostlarımız!

Mart 2017 tarihinden itibaren yayın hayatında başlayan dergimizin, gururla ‘Azerbaycan Cumhuriyetinin 100. yılına ithaf edilen altıncı ve yedinci sayısı ile karşınızdayız. İkinci yılını tamamlamasına az kalan dergimiz alakanıza mahzar olduğu için çok mutlu ve gururluyuz. Dergimizin uzun ömürlü olması için yaptığınız katkılardan dolayı teşekkürlerimizi bir borç biliriz. Varolun!

Dergimizin bu sayı, bizlere bağımsız devlet armağan eden, hür yaşam kazandıran Mehmet Emin Resulzade’nin önderliğinde kurulan Azerbaycan Cumhuriyetinin 100. yılına ithaf edilmiştir.

Her zamanki gibi ilk önce, bu sayıda zahmet edip makale yazan, değerli vakitlerini ayırarak makaleleri değerlendiren Danışma Kurulu üyelerine sonsuz teşekkür ederim. Bu sayımızda da diğer sayılarımızda olduğu gibi makaleler, şiirler, yazılar vardır.

Dergimizin bu sayısının ilk makalesi, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti, Muhacirler konusunda önemli araştırmaları olan Dilgam Ahmad’in Azerbaycan Cumhuriyetinin 1918-1920 dönemini ele alan "Cumhuriyete Giden Yol: Azerbaycan Cumhuriyeti" başlıklı makalesidir. O dönemi, kısa ve net bir şekilde ele alan makale, dönemin zor şartlarında yapılan fedakarlıklara ışık tutuyor.

Tünzale Hüseynova tarafından kaleme alınan "1918-1994 Yıllarında Türk Basınında Yer Alan Karabağ Savaşı" makalesi yakın tarihimizin kanlı günlerini kardeş ülkemiz Türkiye Cumhuriyetinde yer alan haberleri inceliyor. Özellikle Hocalı Soykırımı hakkında Türkiye’deki basında yer alan haberleri konu edinen bu makalede, daim güncel tutmamız gereken noktaları vurguluyor.

Doç. Dr. Beşir Mustafayev’in ‘Mirza Bala Mehmetzade’nin Siyasi Hayatı, Düşünceleri ve Eserleri’ başlıklı makalesi, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti kurucusu Mehmet Emin Resulzade’nin yol arkadaşı Mirze Bala Mehmetzade’nin bağımsızlık mücadelesindeki rolü, muhaceret hayatı ve kalem gücünü incelikleri ile aktarıyor.

Biz Türklerin, geçmişini ele alan ‘Tanrıcılığın Esas Felsefi Mahiyeti: Gök Tanrı’ başlıklı makalesi ile Doç. Dr. Faig Elekberli, inanç türlerimizi, tarih boyu Türklerin yaşattığı manevi duygularını felsefi bakışla kaleme almıştır.

Doç. Dr. Faig Elekberli’nin makalesi ile Türklerin inanç tarihinde seyahat ettikten sonra, Sıla Arsel tarafından kaleme alınan ‘Eski Türk İnanışlarımızdan Günümüze Taşıdıklarımız’ başlıklı yazısı ile geçmiş ve günümüzün enfes sentezini oluşturacağız. Böylece Gök Tanrıdan günümüze kadar ulaşan inançlarımızı inceleme imkânı buluyoruz.

En sonda ise, ‘Üç Çizginin Düşündürdükleri’ isimli, Metin Savaş tarafından kaleme alınan yazıda, tarihsel süreçten başlayarak Azerbaycan ve Türkiye’nin milliyetçe birliğini ortaya koymaktadır.

Özel sayımızın hayırlı olmasını diler emeği geçen herkese teşekkür eder, dostlarımıza selamlarımı sunarak mesut ve bahtiyar bir hayat temenni ederim.